birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 25.03.2017 16:06

HAKİM’in hayvan ölümleri sorularına şaşırtıcı cevap

HAKİM’in hayvan ölümleri sorularına şaşırtıcı cevap

HABER MERKEZİ

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), günlerce sokağa çıkma yasağı altında tutulan Mardin'in Kuruköy Köyü'nde yaşanan hayvan ölümlerinin aydınlatılması için kurumlara gönderdiği sorulara şaşırtıcı cevaplar aldı. Kurumlardan gelen cevapta Kuruköy'de hiçbir insan ve hayvanın zarar görmediği iddia edildi. HAKİM bu iddiaya cevap vererek, fotoğraflarla belgeli olan hayvan ölümlerini tekrar hatırlattı.

HAKİM’in sorularına yanıt veren Nusaybin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kuruköy’de çekilen ve çok sayıda hayvan cesedi olduğunu gösteren fotoğrafların, düşük doğum yapan hayvanların yavrularına ait olduğunu öne sürdü. HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner ise fotoğrafların sadece yavru hayvanlara ait olmadığını, yetişkin hayvanların da yaşamını yitirdiğini hatırlatarak “Biz bu ölümlerin tamamına 'şüpheli ölüm' olarak yaklaşıyoruz. Aldığımız cevaplardan tatmin olmadık. Verilen cevaplarda, asıl aydınlatılmasını talep ettiğimiz konulara dair detaylı bir açıklama yok. Abluka sırasında tüm canlıların ihtiyaçlarının karşılandığı ifade ediliyor ancak fotoğraflar tam tersini söylüyor. Fotoğraflarda neden o kadar hayvan cesedi var, neden o kadar hayvan bir anda düşük yapmış? Bu soruların ve diğer sorularımızın cevaplarını hâlâ merak ediyoruz, konunun TBMM gündemine taşınmasını sağlayacağız" açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün, İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü’nün ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ise yasal süre geçmesine rağmen sorulan sorulara hâlâ cevap vermediği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız