birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 27.01.2021 06:31

Hâkim tarafsız değil, davadan çekilsin

Hâkim tarafsız değil, davadan çekilsin

HABER MERKEZİ

Gezi Direnişi’ni ‘hain bir kalkışma’ şeklinde tanımlayan Hâkim Mehmet Galip Perk’in, Berkin Elvan davasının görüldüğü İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanmasına tepkiler sürüyor. Elvan Ailesi’nin avukatları, davanın görüldüğü İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçede, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kararnamesi ile mahkeme başkanı olarak görevlendirilen Mehmet Galip Perk’in davadan çekilmesini talep etti.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre talebe gerekçe olarak, atama öncesinde İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olan Perk’in Gezi davasında verdiği karardaki taraflı ifadeleri gösterildi.


“Kendisinin haksız polis şiddeti konusundaki fikirleri hakkında kuşkumuz vardır, güvenilirliğine inancımız bulunmamaktadır” denen dilekçede, Perk’in Berkin Elvan'ın ‘terörist’ olarak nitelendirildiği başka sosyal medya paylaşımlarını beğendiğine ilişkin haberlerin tarafsızlık görünümünü zedelediğine vurgu yapıldı.
Perk’in Gezi davasının gerekçeli kararında kullanılan bazı ifadeler şöyle: “Hain kalkışma”, “Halkın saf duyarlılığı kullanıldı.”

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanan Berkin Elvan 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybetmişti. 7 yıldır süren davanın mahkeme heyeti yaklaşık iki ay önce değiştirilmişti. Dava 29 Ocak Cuma günü devam edecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol