birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Hakkında soruşturma başlatılan Selçuk Özdağ'dan açıklama

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “‘Anayasa’yı çiğnetmeyiz’ dediğimiz için soruşturma açılmaması gerekiyor” sözleriyle tepki gösterdi.

SİYASET 14.01.2022 17:15
Hakkında soruşturma başlatılan Selçuk Özdağ'dan açıklama
Abone Ol google-news

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında başlattığı soruşturmaya ilişkin konuştu.

Gazete Duvar’dan Selçuk Alan'a konuşan Özdağ, YSK’ye ilişkin açıklamalarında suç unsuru olmadığını savundu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefete yönelik, “Birileri sokaklara çıkarsa önümüze katarız, gidecekleri yere kadar kovalarız” sözlerine soruşturma açılmadığını, kendisine ise “Anayasayı çiğnemeyiz” sözleri nedeniyle soruşturma başlatıldığını belirten Özdağ, "Savcı yeniden hukuk fakültesine kayıt olsun" dedi.

"TÜRKİYE'NİN HUKUKTA GELDİĞİ YER AÇISINDAN GARABET"

Özdağ, soruşturmaya şu sözlerle tepki gösterdi:

“Cumhuriyet Başsavcılığı’nın re’sen soruşturma açması 21. Yüzyılda Türkiye’nin hukukta geldiği yer açısından garabet. Sayın Erdoğan zamanında bir şiir okudu diyerek nasıl ki o gün kendisi hakkında açılan soruşturma doğru değilse, bugün de ‘Anayasa’yı çiğnetmeyiz’ dediğimiz için soruşturma açılmaması gerekiyor ki onun sözleri yoruma açıktı. Benimki değil. ‘Anayasayı çiğnetmeyiz’ diyorum. Kimse anayasayı Türkiye’de çiğneyemez, delemez, Anayasa’ya rağmen bir iş yapamaz. Anayasalar bir milletin tapusudur, sözleşmesidir. Milletin sözleşmesidir. “

Özdağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazetecilerin, “Sayın Cumhurbaşkanı zamanında yapılacak bir seçimde 3’üncü kez aday olabilir mi” diye sorduklarını, kendisinin ise, "Anayasa’nın 101’inci maddesi açık ve sarih. Bir hukuk fakültesi mezunu arkadaş bile okuduğunda anlar ki cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olamaz. Ama bir erken seçim olursa, erken seçim kararı alırlarsa olabilir. ‘YSK girebilir derse’ anayasayı çiğnetmeyiz. Anayasayı çiğneyenleri afişe ederiz. Hukuk çerçevesinde afişe ederiz. Bu siyaseten kullanılan bir laf. Sokağa çıkamazlar, mahcup olurlar" ifadeleriyle yanıt verdiğini belirtti.

"SUSTURMAK İSTİYORLAR"

Geçtiğimiz yıl evinin çıkışında saldırıya uğradığını ve susturulmaya çalışıldığını belirten Özdağ, “Daha önce bize havuç taktim etmek istediler olmadı. Bunun üzerine çetelerle sopa sundular, öldürmek istediler. Şimdi de baktılar ki konuşuyoruz, yazıyoruz, televizyonlardayız, gazetelerdeyiz, meydanlardayız susturmak istiyorlar. Susmayacağız. Hukuk çerçevesinde meşru zeminde konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Siyasetçi olduğunu, “silahının” kelimeleri ve sözleri olduğunu belirten Özdağ, “Başka bir şey yok ki. Burada kimseye hakaret ve tehdit yok. İhtimal karşısında biz bunu yaparız derken de yine tehdit yok. Sayın Başsavcılık durumdan vazife çıkarmış, öküz altında buzağı aramaya çalışmış. Bunlar doğru şeyler değil. Susmayacağız” diye konuştu.

"SAVCI YENİDEN HUKUK FAKÜLTESİNE KAYIT OLSUN"

Soruşturmanın başlamasının ardından birçok avukatın arayarak destek sağlamak istediğini belirten Özdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Siyaseten Türkiye’de doğruları söylemeye devam edeceğiz. Hem de hukuken Türkiye’yi hukuk devleti yapmak için mücadele vereceğiz. Yargı bağımsız ve objektif olmalı. Yargı kimsenin arka bahçesi olmamalı. Yargı siyasetin emrinde olmamalı. Herkese eşit mesafede yakın olmalı, eşit mesafede dokunmalı.

Güçlülerin yırtıp geçtiği, zayıfların takıldığı balık ağları olmamalı. Sayın Erdoğan geçenlerde, ‘Birileri sokaklara çıkarsa önümüze katarız, gidecekleri yere kadar kovalarız’ derken halkı kin ve nefrete tahrik etmemiş oluyor. Ben orada bir ihtimalden bahsedince ‘Halkı kin ve nefretten, tehditten’ bahsediliyor. Sayın savcı yeniden hukuk fakültesine kayıt olsun."

ÖZDAĞ NE SÖYLEMİŞTİ?

Özdağ, Yeniçağ'dan Orhan Uğuroğlu’nun "YSK zamanında seçim için Erdoğan'ın başvurusunu kabul eder mi?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Gelecek Partisi olarak bu anayasa hükmünü çiğneyen YSK'nın 11 üyesini kamuoyuna afişe ederiz. 81 ile üzerlerinde resimleri ve isimleri bulunan YSK üyelerinin afişlerini üzerlerine, 'İşte Anayasayı çiğneyenler' diye kocaman yazı koyar onları afişe ederiz. Gazetelere ve televizyonlara ilanlar veririz. Sokağa çıkamazlar, milletin yüzüne bakamazlar. Dünyayı başlarına yıkar, Anayasayı çiğnetmeyiz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol