birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Hakkındaki hapis cezası kararı Yargıtay tarafından bozulan Eren Erdem beraat etti

Hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski CHP Milletvekili Eren Erdem, yeniden yargılandığı davada beraat etti.

GÜNCEL 29.09.2022 14:26
Hakkındaki hapis cezası kararı Yargıtay tarafından bozulan Eren Erdem beraat etti
Abone Ol google-news

"FETÖ'ye üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan aldığı 4 yıl 2 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulup yeniden yargılanan eski CHP Milletvekili Eren Erdem, beraat etti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 Mart 2019’da Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem ile gazetenin sahibi Turan Atabey hakkında, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) “üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya 2020 yılında Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, kararı bozdu. Kararın bozulmasının ardından dosya yeniden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Sözcü'nün haberine göre mahkeme, davayı yeniden karara bağladı ve tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Duruşma sonrası açıklama yapan avukat Çiğdem Koç, “Biz zaten beraat dışında bir sonuç beklemiyorduk. Erem Erdem, 17 ay tutuklu kalmıştı. Bu büyük bir bedel. Gizli tanıkla yürütülen bir davaydı. Ancak tutukluluk süresi, ifade özgürlüğünün, demokratik hakların ifadesi bakımından ağır bir bedeldi. Kararı olumlu buluyoruz ancak yine de bu tutukluluğu da tarih yazacaktır” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol