birgün

18° GÖK GÜRÜLTÜLÜ HAFİF YAĞMURLU

Halde çalışan hamallar hakları için eylemde: Patronlar işçinin sırtından geçiniyor

Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Halinde çalışan hamallar hakları için iş bıraktı. Aldıkları ücretlerin ve çalışma saatlerinin düzenlenmesini talep eden işçiler "Dükkan sahipleri sigortanın tamamını işçilere ödetiyorlar. İşçinin sırtından geçiniyorlar" diyerek patronlara seslendi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 03.08.2022 14:21
Halde çalışan hamallar hakları için eylemde: Patronlar işçinin sırtından geçiniyor Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Halinde çalışan hamallar, ücret ve çalışma saatlerinin düzenlenmesi talebiyle iş bırakma eylemi başlattı.

Hal müdürlüğü önünde eylem yapan işçiler ıslık ve sloganlarla hal yönetimini istifaya çağırdı. Hamalların başlıca talepleri ise 1,5 lira olan kasa taşıma ücretinin 2,5 liraya çıkarılması, sigortalarının yapılması ve çalışma saatlerinin düzeltilmesi oldu.

'DÜKKAN SAHİPLERİ EŞİ VE ÇOCUKLARINI SİGORTAI GÖSTERİYOR'

İşçiler adına konuşan Fatih Ethemoğlu saat 21.00'da başlayan mesailerinin değişmesi gerektiğini söyleyerek, "Öncelikle halin açılış ve kapanış saatlerinin düzeltilmesini istiyoruz. Biz gece 00.00'da gelmek istiyoruz. Bizler çocuklarımızı göremiyoruz. Hamaliye ücretinin düzelmesini istiyoruz. Bugün 2 lira olsa da bu insanları kurtarmıyor. Bizim buradaki talebimiz 2,5 liradır. Biz bu ücretin altında kesinlikle çalışmıyoruz. Biz bir de sigorta istiyoruz. Dükkan sahipleri sigortanın tamamını işçilere ödetiyorlar. Onca paralar kazanıyorlar. Aslında bunun içinde çok şey var. Kendi eşi çocuğu evde oturuyor ama onları sigortalı gösteriyor. Kalkıp işçinin sırtından geçiniyor. Bununla da kalmıyor vergisini devletten kesip cebine koyuyor. Yazıklar olsun dükkan sahiplerinin tamamına" dedi.

'BUNLAR BİZİ SAVUNMUYOR'

İstanbul Halciler Derneği (HALDER) ve İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan Komisyoncuları ve Tüccarları Derneğinin (İSMEYDER) kendilerini savunmadığını belirten Ethemoğlu, "Biz HALDER'i kabul etmiyoruz. Çünkü bizi savunmuyor. Biz İSMEYDER'i de kabul etmiyoruz. Çünkü bunlar da bizi savunmuyor. HALDER'in başında Numan Dayan var. Biz onu temsilci olarak görmüyoruz. Kendilerinin en az 50 tane dükkanları var. Diğeri de sendika. Biz bugün burada 800-900 tane imza topladık. Biz bu imzaları içeriye vereceğiz her ne kadar bizi yoksaysalar da. Bizler yer talep ediyoruz. Bizim derneğimiz olacak. Bu dernekte bir tane bile dükkan sahibi olmayacak. Tamamen işçi arkadaşlarımız olacak" ifadelerini kullandı.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol