birgün

29° AÇIK

Halep'e ilerleyen TSK konvoyunda patlama yaşandı

TSK konvoyunun Halep'in güneyine doğru yeniden ilerlemeye başlamasının ardından patlama meydana geldi. TSK tarafından patlamaya bombalı araç saldırısının neden olduğu açıklandı

GÜNCEL 30.01.2018 21:45
Halep'e ilerleyen TSK konvoyunda patlama yaşandı
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri konvoy, dünkü girişiminin ardından bugün yeniden Halep’in güneyine doğru yola çıktı. Ancak konvoy, Atarib’den geçtiği sırada patlama meydana geldi.

Suriye hükümetine muhalif Thiqa haber ajansı, patlamaya bombalı araç saldırısının neden olduğunu duyurdu. ANF'nin iddiasına göre ise bu saldırı, YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından gerçekleştirildi. Saldırıda 2 askerin hayatını kaybettiği öne sürülüyor.

Türkiye 20 Ocak'tan bu yana SDG’nin askeri varlığının bulunduğu PYD yönetimindeki Afrin'e yönelik operasyon başlattı.

TSK, 29 Ocak akşamı 110 araçlık askeri konvoyla Halep-İdlib sınır hattındaki el Eys’te güvenlik bölgesi kurmak üzere yola çıktı.

El Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti’nin gözetiminde ilerleyen konvoya Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından taciz ateşi açıldı. Bunun üzerine konvoy geri döndü.

TSK’nin Rusya ve Suriye’yle koordine olmadan el Eys’te kurmak istediği güvenlik bölgesinin Suriye ordusunun İdlib’deki ilerleyişini durdurma amacı taşıdığı tahmin ediliyor.

İdlib ve çevresinde çok sayıda cihatçının Afrin operasyonuna katılması sebebiyle, el Eys gibi kritik noktalarda savunma hatlarının zayıfladığı, TSK’nin Suriye ordusunun bu zayıflıktan faydalanmaması için kendi askerleriyle sınır çizmeye çalıştığı belirtiliyor.

ERDOĞAN, ‘İDLİB’E YÜRÜYECEĞİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu boyunca partisinin etkinliklerinde yaptığı konuşmalarda “Allah’ın izniyle İdlib’e de yürüyeceğiz” vurgularında bulunmuştu.

EL EYS’İN ÖNEMİ

Halep sınırlarındaki tepelik el Eys kasabası, Astana’da belirlenen çatışmasızlık bölgeleri arasında yer almıyor. Cihatçıların kontrolündeki kasaba stratejik konumu sebebiyle, son olarak İdlib’in doğusundaki Ebu Zuhur kentini kontrolü altına alan ve vilayetteki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun ilerleyişini etkileyebilecek bir merkez.

TSK'DEN AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'de konvoya bombalı araçla yapılan saldırıda bir sivil görevli personelin hayatını kaybettiğini, bir asker ile bir sivil görevlinin de yaralandığını açıkladı.

Saldırı sırasında konvoyun İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında İdlib'in kuzeyinde görev yapmakta olduğu belirtildi.

TSK'nin açıklaması şöyle:

"30 Ocak 2018 tarihinde İdlib kuzeyinde intikal halinde olan konvoyumuza, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araç ile yapılan saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır."

İngiltere merkezli Suriyeli muhalif oluşum Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de konvoyun "Suriye hükümetine yakın güçler" tarafından hedef alındığını ve bir tank taşıyıcının kullanılamaz hale geldiğini iddia etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol