birgün

23° AÇIK

EKONOMİ 17.04.2021 13:17

Halk için konut almak giderek zorlaşıyor

Halk için konut almak giderek zorlaşıyor

Ekonomi Servisi

Uzun süre düşük faizler nedeniyle şişirilen konut fiyatlarında yükselme eğilimi yavaşlasa da sürüyor. Fiyatlar yükseldikçe geniş halk kesimleri için ev almak giderek daha da imkansız hale geliyor. Buna karşılık konut fiyatlarında yaşanan bu artışlar olumlu bir gelişme olarak sunulmaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayına ilişkin Konut Fiyat Endeksi verilerini yayımladı. Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artan Konut Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 30,8, reel olarak ise yüzde 13,1 oranında arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi, 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında artarak 161,8 seviyesinde gerçekleşti.Konut fiyatlarında en büyük 3 şehir arasında en hızlı artış ise İzmir’de yaşanmaya devam ediyor. Merkez Bankası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre, sırasıyla yüzde 2,3, yüzde 2,1 ve yüzde 2,6 oranlarında artış gözlenmiştir. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 27,9, yüzde 29,1 ve yüzde 32,3 oranlarında artış göstermiştir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol