AKP’li Sultangazi Belediyesi, Şehit Jandarma Uzman Çavuş Uğur Göksu Parkı için yeni bir plan hazırladı. Park yerine ‘kültürel tesis’ yapılmasını öngören plana ilişkin yurttaşların itirazları, AKP İBB Meclis Grubu’nun oylarıyla reddedildi.

Halk ‘parka dokunmayın’ dedi, AKP dinlemedi: Yıkılıp yerine ‘kültürel tesis’ yapılacak

HABER MERKEZİ

AKP’li Sultangazi Belediyesi, 2018’de Batman’da yaşamını yitiren Jandarma Uzman Çavuş Uğur Göksu’nun adını verdiği parkın planlarını değiştirdi. Parka kültürel tesis yapılmasını amaçlayan plan değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi’nde AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Parkı sahiplenen çevre halkının yaptığı itirazlar, AKP grubu tarafından reddedildi. CHP ve İYİ Parti grupları, vatandaşların itirazlarının kabulü yönünde oy kullandı.

İBB Meclisi, Sultangazi Mahallesi Sultançiftliği Mahallesi 256 Ada 11-12 parseller üzerinde bulunan, “Şehit Jandarma Uzman Çavuş Uğur Göksu Parkı”nın planlarının değiştirilmesine yaptığı itirazları görüştü.

AKP’li Sultangazi Belediyesi, 2019’da yatırım yaparak park olarak düzenlediği ve Uğur Göksu’nun adını verdiği arazinin imar planlarının değiştirilmesini talep etti. “Belediye Hizmet Alanı” fonksiyonunda bulunan park, plan değişikliği ile “Kültürel Tesis Alanına” alınmıştı. Değiştirilen planlara askı süresi içinde çevrede oturan yurttaşlardan 32 itiraz geldi.

İBB Meclisi’ne sunulan itirazlarda özetle şöyle denildi:

“Sultançiftliği Mahallesi 256 ada 11 ve 12 parsellerin 10.03.2021 tarihinden itibaren 30 gün süre ile askıda kalacak plana bölgedeki park ve yürüyüş alanlarının kısıtlı olması sebebi ile itiraz ediyoruz. Gereğini arz ederiz.”

AKP’Lİ BAŞKAN PAYLAŞIMINI UNUTTU

AKP’li Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, 27 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya hesabından parkla ilgili yaptığı paylaşımda şöyle demişti:

“Çocuklarımızın heyecanla salıncak sırasını bekleyeceği, gençlerimizin akşam serinliğinde sıcak bir muhabbeti paylaşacağı alanların sayısını arttırıyoruz. Sultançiftliği Mahallemize Şehit Jandarma Uzm. Çv. Uğur Göksu Parkı hayırlı olsun.”

Vatandaşların, fiilen park olarak kullanılan ve bu şekilde kalmasını istediği alanla ilgili plan değişikliğine yaptığı itiraz AKP engelini aşamadı. Yaklaşık bin 400 metrekare büyüklüğündeki parka kültürel tesis yapılmasına yapılan itirazlar, İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu tarafından reddedildi. CHP ve İYİ Parti grupları, vatandaşların itirazları yönünde oy kullandı.