birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 06.08.2021 09:43

Halk TV canlı yayınına baskın: Saldırganların tamamı serbest

Halk TV'nin yangın gündemiyle Muğla İçmeler'de gerçekleştirdiği canlı yayına AKP taraftarı olduğu öğrenilen kişiler baskın yaptı. Gazetecileri tehdit eden Mert Topaloğlu, Bilal Topaloğlu, Şeyhmus Urebe, Sertan Yüce, Fatih Çoban adlı saldırganlar gözaltına alındı.

Halk TV canlı yayınına baskın: Saldırganların tamamı serbest

Halk TV'de yayınlanan Gökmen Karadağ ile Açıkça programı bu akşamki yayınını Muğla İçmeler'de gerçekleştirdi. Canlı yayın sırasında yayına girmeye çalışan kişiler, ’yanlış şeyler konuşulduğunda engelleriz’’ diyerek yayın ekibine saldırdılar.

Organize saldırının ardından yayına devam eden Gökmen Karadağ, "Burası herkese ve her görüşe açık bir platform. Elbette ne diyeceğini bilemeyeceğimiz insanları doğrudan canlı yayına alamayız. Verdiğimiz kısa arada kendilerine ne söylemek istiyorsanız söyleyin yayın başladığın da ben bunları ileteceğim dedim. Israrla yayına katılmak istediler. Bunun mümkün olamayacağını defalarca ilettim. Bunun üzerine yayın yapmamıza engel oldular." dedi.

Verilecek olan kısa aranın bu saldırı ile daha da uzadığı söyleyen Karadağ sözlerini şöyle sürdürdü "Burada giderek gerginleşen bir ortam oldu. Açıkçası yayın yapmamız engellendi. Fiziksel müdahaleye varan eylemler oldu."

Saldırı sonrasında gözaltına alınan 5 şüpheliden 4’ü serbest bırakılırken canlı yayındakilere şişeyle saldırdığı belirlenen Mert Topaloğlu tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Topaloğlu da savcılıktan serbest bırakıldı.

SAYMAZ: GEREKİRSE SABAHA KADAR YAYIN YAPARIZ

Gazeteci İsmail Saymaz da saldırı sonrası şunları söyledi:

"Kendi siyasal kimliklerini söylemediler ancak benim kanatim AKP'lilerdi. Bunca acının arasında, bunca yangının arasında herhalde hayatlarında ilk defa cesaretli bir şeyler yapıp muhalif kanalı basarak iktidarı savunma adına burada boy göstermeye kalktılar. Türkiye Cumhuriyeti'nin 6 tane uçağını kaldıramayan Bakan'ı için aynı şeyi yapabilirler miydi? İşsizliğin 20 milyona dayandığı bu günlerde 'hayır bu doğru değil' diyebilirler miydi? Diyemezlerdi. Burası bizim vatanımız. Dağlarına, ormanlarına içimiz parçalandığı için bugün buradayız.

Bizi hiç bir kuvvet engelleyemeyecek. Hiç bir kışkırtılmış grup, bir telefonla etrafımıza toplanmış hiç kimse bizi doğru bildiklerimizi söylemekten alıkoyamayacak. Bu güne kadar feriştahının gücü yetmedi, beş tanesinin birden gücü yetmeyecek. Kaba kuvvet karşısında geri adım atmayacağımızı az önce gördüler. Eğer iş inada binerse sabaha kadar burada canlı yayın yaparız."

AĞIREL: DARP RAPORU ALMIŞLAR

Murat Ağırel de "Bu gibi durumlarda söylenecek sarf edilecek söz çok az. Buraya dışarıdan arkadaşlar 'bir saniye biz de konuşmak istiyoruz' diye girince ben güvenlik güçleri müdahale edecek diye düşündüm.' biz de bir şeyler söylemek istiyoruz' deyince biz de tabi ki buyurun burası Halk TV zaten," dedi.

Ağırel şöyle devam etti:

"Gelin buyurun oturun konuşalım. Siz de anlatın. Yanlış söylediğimiz ne varsa siz de anlatın dedik. Gruptan bir kişi 'eğer siz bu yayına devam ederseniz ve söylediklerinizin yanlış olduğunu düşünürsek size bu yayını yaptırmayız' dedi. Bu iş fikrini beyan etme değil, bir tehdittir. Bu, buradaki gazetecilere tehdittir. Buradaki gazeteciler, vekiller bu tehditlere boyun eğecek insanlar değiller."

MEHMET AĞAR İLE FOTOĞRAFI VAR

halk-tv-canli-yayinina-saldiri-5-gozalti-907007-1.

Öte yandan Halk TV canlı yayınını basan saldırganlardan Sertan Yüce’nin, Mehmet Ağar ile fotoğrafı ortaya çıktı.

Yayının ardından Halk TV Programcısı Gökmen Karadağ, Salim Şen, Murat Ağırel ve İsmail Saymaz ile birlikte şikayetçi oldular.

Yayını basan ve isimleri Mert Topaloğlu, Bilal Topaloğlu, Şeyhmus Urebe, Sertan Yüce, Fatih Çoban olduğu öğrenilen 5 kişi gözaltına alındı.

Gazeteci Murat Ağırel'in sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre, saldırganlar, ‘’Bize saldırı oldu ,asıl biz şikayetçiyiz" diyerek darp raporu da aldı.

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI'NDAN TEPKİ

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Halk TV canlı yayının basılmasına ilişkin olarak, "Dün gece İçmeler'deki canlı yayını basanlar, gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeyen provokatörlerdir" açıklamasını yaptı.

Oktay Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "8 gün boyunca yaşadıklarımızın kamuoyuna duyurabildiysek tarafsız basın sayesindedir. HalkTV de bu yayın organlarının başında gelmektedir. Dün gece İçmeler'de gerçekleştirilen canlı yayını basanlar, gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeyen provokatörlerdir. Olayla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Halk TV yöneticileri ile irtibat halindeyiz. Bir kez daha geçmiş olsun diliyor ve bu saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyorum" ifadesini kullandı.