birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.12.2019 23:54

Halkbank davası 25 Şubat’a ertelendi

Halkbank davası 25 Şubat’a ertelendi

HABER MERKEZİ

Halkbankası’na New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından açılan davanın duruşma tarihi 25 Şubat’a erteledi. Halkbankası avukatları, ‘mahkemenin yargı yetkisi olmadığı’ gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddi hakim yapmak için ‘özel statüyle duruşmaya katılım’ talepleri federal mahkeme tarafından reddedilince, temyiz mahkemesine başvurdu.

Avukatlar, temyiz mahkemesinin kararı açıklanıncaya kadar ise federal mahkemeden yargı sürecini beklemeye alması talebinde bulundu. Davaya bakan Yargıç Richard Berman, davanın devam etmesinin Halk Bankası’na telafi edilemez bir zarar vermeyeceğini ve bankanın hakkındaki suçlamalara bir an önce cevap vermesi gerektiğini belirterek, avukatların söz konusu talebini reddetti. Berman, daha önce 10 Şubat olarak belirlediği duruşma tarihini 25 Şubat’a erteledi. Bankaya, “ABD’nin İran yaptırımlarını delmek” dahil, 6 farklı suçlama yöneltiliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız