birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 05.04.2018 08:40

Halkevleri, İdare Mahkemesi’ne gidiyor

Halkevleri, İdare Mahkemesi’ne gidiyor

Ankara Valiliği’nin kararı ile 1 Nisan 2018 Pazar günü Seyran Umut Halkevi, Keçiören Halkevi, Batıkent Halkevi ve Mamak Ethem Sarısülük Kütüphanesi ‘çocuk şenliği’, ‘çocuk hakları ve laik-bilimsel eğitim’ çalışmaları gerekçe gösterilerek mühürledi. Mühürlenme kararına tepki gösteren yurttaşlar hukuksuz bir şekilde mühürlenen Halkevleri şubelerini tekrar açtı.

Bu durum üzerine Ankara Valiliği, 2 Nisan 2018 Pazartesi günü çıkartılan kararla Halkevleri’nin üç şubesini ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni için tekrar mühürledi. Karara tepki gösteren Halkevleri yöneticileri ve üyeleri gözaltına alındı. Halkevleri: “Bizler faşizmin mühürlerini tanımıyoruz! Çocuklarımızla birlikte aydınlık bir gelecek inşa etmeye tüm gücümüzle devam edeceğiz. Ankara Valiliği, ilçe milli eğitim müdürlükleri mühürleme işlemleri ile ilgili tarafımıza hiçbir belge sunmadığı gibi; her şubeye farklı heyetlerle gidilmiş, karar defterlerimize yetkileri olmadığı halde el konmak istenmiş, şubelerimizdeki odaları mühürleyeceklerini söylerken keyfi bir uygulama ile şubelerimiz tamamen mühürlenmiştir” açıklamasını yaptı. Halkevleri, 5 Nisan 2018 Perşembe günü saat 11.30’da Ankara İdare Mahkemesi’nde hukuksuz mühürleme kararlarına karşı iptal başvurusunda bulunacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız