birgün

27° AÇIK

Halkın değil Saray’ın bütçesi

TBMM’de bu hafta 2022 yılı bütçe görüşmeleri başlayacak. Yılsonuna kadar görüşülecek teklifle Cumhurbaşkanı’nın maaşı 100 bin TL’ye çıkarılmak isteniyor. Teklifle halkın sırtına yine vergiler yükleniyor.

SİYASET 25.10.2021 08:15
Halkın değil Saray’ın bütçesi
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2022 Yılı Bütçe Teklifi’nin TBMM’deki görüşmeleri yarın başlıyor. Siyasette haftanın en önemli gündem başlıklarından biri olan bütçe görüşmelerinin yıl sonuna kadar sürmesi planlanıyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, yeni yılın bütçe mesaisine başlıyor. Kamu kaynaklarını vatandaşların ihtiyaçlarına harcamak yerine yandaşa, israfa ve ajandasındaki tartışmalı icraatlara aktaran AKP, bütçe teklifine göre 2022’de de bu politikasını değiştirmeyecek. TBMM Başkanlığı’na sunulan teklife göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 1 trilyon 728 milyar 401 milyon 621 bin TL, özel bütçeli idarelere 155 milyar 249 milyon 695 bin TL, düzenleyici ve denetleyici kurumlara 10 milyar 238 milyon 553 bin TL ödenek ayrıldı. Buna karşılık, 2022 yılı gelir tahminlerine göre ise genel bütçenin toplamından 1 trilyon 448 milyar 944 milyon 742 bin TL, özel bütçeli idarelerden 156 milyar 332 milyon 386 bin TL, düzenleyici ve denetleyici kurumlardan 10 milyar 238 milyon 553 bin TL gelir tahmini yapıldı. Cumhurbaşkanı’nın maaşını 100 bin TL’ye çıkaracak bütçe teklifi ile ayrıca “yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek” de önemli hedefler arasında yer alıyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ MECLİS BÜTÇESİ

TBMM Başkanlığı tarafından duyurulan programa göre, yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde teklifin tümü ele alınacak. Çarşamba günü gerçekleştirilecek görüşmelerde ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte yetkileri büyük oranda elinden alınan TBMM’nin bütçesi ele alınacak.

***

Kritik tezkere oylaması

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta sınır ötesi operasyon yetkisini iki yıl uzatan tezkerelerin oylamaları gerçekleştirilecek. Tüm partiler, oylama hakkındaki kararını açıklarken CHP ise bugün gerçekleştireceği Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında son kararını verecek.

Yarın TBMM Genel Kurulu’nda, Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon için Cumhurbaşkanı’na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören tezkerenin oylaması yapılacak. AKP, MHP ve Millet İttifakı Üyesi İYİ Parti’nin “evet” oyu kullanacağı tezkereye, HDP ise “hayır” diyecek.

Son yıllardaki tüm tezkerelere “evet” oyu kullanan CHP ise henüz kararını vermedi. Bugün CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek MYK toplantısında son kararını verecek parti yönetiminin kararını toplantı sonrasında açıklayacağı kaydedildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun