birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 23.01.2020 22:09

‘Halkın oylarıyla geri döneceğiz’

Bolivya’nın istifaya zorlanan Devlet Başkanı Evo Morales, “Bolivya’da sağı devirmek için siyaset yapmaya devam edeceğim” dedi. Morales, 3 Mayıs seçimlerine dikkat çekti

‘Halkın oylarıyla geri döneceğiz’

Bolivya’da ABD destekli ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, 3 Mayıs seçimlerine işaret ederek “Halkın oyları ve vicdanıyla demokratik bir şekilde geri döneceğiz” açıklaması yaptı.

Morales, siyasi sığınmacı olarak yaşadığı Arjantin’in başkenti Buenos Aires’teki Nueva Espana Stadyumu’nda Bolivya Çokuluslu Devleti’nin 14’üncü yıldönümü etkinliğinde konuştu. 14 yıllık halkçı iktidarın kazanımlarından bahseden Morales, “Yeniden hükümete gelecek ve demokrasiyi yeniden tesis edeceğiz. Sağcıların, fasiştlerin yaptığı gibi silahla ve kurşunla da yapmayacağız. 3 Mayıs’ta halkın oyuyla, vicdanıyla, pasif ve demokratik bir şekilde geri döneceğiz. Benim Bolivya’ya dönmemi istemiyorlar, Bolivya’da sağı devirmek için siyaset yapmaya devam edeceğim. Hiçbir korkum yok, biz halkız ve önemli bir gücüz” açıklaması yaptı.

İstifa ettiği sürecin “darbe” olduğunu vurgulayan Morales, “Bu, ABD’nin yerlilere, zenginlerin fakirlere yaptığı bir darbedir. Bizi affetmediler çünkü kapitalizm ve IMF olmadan özgür ve egemen bir Bolivya’nın mümkün olduğunu gösterdik” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız