birgün

16° AÇIK

Haluk Bayraktar: Ne kadar para teklif ederlerse etsinler Moskova’ya SİHA vermeyiz

BBC Ukrayna’ya açıklamalarda bulunan Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Rusya’ya ne kadar para teklif edilirse edilsin SİHA vermeyeceklerini söyledi.

GÜNCEL 27.08.2022 13:44
Haluk Bayraktar: Ne kadar para teklif ederlerse etsinler Moskova’ya SİHA vermeyiz
Abone Ol google-news

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Ukrayna’ya giden Baykar Savunma’nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Erdoğan’ın damadı da olan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, BBC Ukrayna’ya açıklamalarda bulundu. Haluk Bayraktar, ne kadar para teklif edilirse edilsin Rusya’ya SİHA satmayacaklarını söyledi. Selçuk Bayraktar ise, “Bunlar devlet meseleleri” ifadelerini kullandı.

BBC muhabirlerinin, "Moskova size büyük miktarda para teklif ederse, onlara da satacak mısınız?" sorusuna yanıt veren Haluk Bahraktar, “Para ve maddi kaynaklar hiçbir zaman işimizde amaç olmadı" ifadelerini kullandı.

Haluk Bayraktar şöyle devam etti:

"Ukrayna ile dostluğumuz ve iş birliğimiz uzun yıllardır devam etmekte. Bu nedenle, bize ne kadar para teklif ederlerse etsinler, dürüst olmak gerekirse, bu durumda onlara (Moskova’ya SİHA) vermek söz konusu olamaz. Bu dönemde tüm desteğimiz tamamen Ukrayna’nın tarafındadır. Çünkü çok güçlü bir bağımız var ve Ukrayna çok haksız bir saldırıya maruz kalıyor. Bu nedenle, hiçbir şey Ukrayna ile iş birliğimizi gölgeleyemez, ne kadar teklif edilirse edilsin, bu konudaki tutumumuz açıktır.”

Haluk Bayraktar, askeri insansız hava araçlarını kime tedarik edeceğine kimin karar verdiği sorulduğunda, bunun hem şirketin hem de Türk devletinin kararı olduğunu söyledi.

Selçuk Bayraktar ise Rusya'ya SİHA satışı olasılığı hakkında "Bunlar devlet meseleleri" yorumunda bulundu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

7 Ağustos’ta Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor. Mesele buydu, bunu başarmaktı. Dün işte Sayın Putin ile bunları konuştuk. Tahran'da yine konuşmuştuk. Şimdi bizimle bu alanlarla da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper güçler var. Güçlü olursan bunlar oluyor, olmadığınız sürece bunlar olmuyor” ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun