Tahran'daki konutunda kadınlarla bir araya gelen Hamaney, "Başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır" dedi.

Hamaney'den geri adım: Başörtüsü kuralına tam uymayanlar dinsizlikle suçlanmamalı

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 'zorunlu başörtüsü kurallarına tam riayet etmeyen kadınların dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla itham edilmemesi gerektiği' söyledi.

İran devlet televizyonunun haberine göre Hamaney, ülkede 'Anneler Günü' olarak kutlanan Hazreti Fatma'nın doğum yıl dönümü dolayısıyla başkent Tahran'daki konutunda kadınlarla bir araya geldi.

22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini'nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara değinen Hamaney, "Son olaylarda düşmanın ümidi, başörtüsü kuralına tam olarak uymayan kadınların başörtüsünü tamamen çıkarmasıydı ancak istedikleri gibi olmadı" dedi.

Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar, 1979'dan bu yana uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının esnetilmesi taleplerini yeniden gündeme getirmişti.

Başörtüsünün 'dini bir zorunluluk olduğunu' söyleyen Hamaney, "Yani tesettürün farz olduğuna şüphe yoktur, bunu herkesin bilmesi gerekir. Bu hiç şüphesiz uyulması gereken dini bir yükümlülüktür ancak başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır. Başörtüsü zayıf olanlar bizim öz kızlarımızdır" ifadelerini kullandı.

(AA)