birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 27.12.2020 15:22

Hamas’tan Erdoğan’a “İsrail’le normalleşme” mektubu

Hamas lideri İsmail Heniyye tarafından kaleme alınan imzalı mektupta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “İsrail ile ‘normalleşme’nin yalnızca Siyonizm’e fayda sağlayacağı” söylendi.

Hamas’tan Erdoğan’a “İsrail’le normalleşme” mektubu

İsrail ile ikinci bir normalleşme sürecinde Hamas’tan Ankara’ya gönderilen mektupta “normalleşme” sürecinden duyulan rahatsızlık dile getirildi. Hamas lideri İsmail Heniyye tarafından kaleme alınan mektupta, İsrail’in sadece İslam coğrafyası için değil, tüm insanlık için büyük bir tehdit olduğu belirtildi. Mektupta, İsrail ile “normalleşme”nin yalnızca Siyonizm’e fayda sağlayacağı ifade edildi.

Milli Gazete’den Bekir Şirin’in haberine göre; İsmail Heniyye, İsrail ile “normalleşme”yi suç sayan yasa çıkarılması talebinde de bulunduğu mektubunda, Filistin halkının meşru haklarını savunan, işgale direnme, toprakları özgürleştirme ve geri dönme hakkını savunan yasaların çıkarılmasını istedi. Heniyye, mektupta, “Normalleşme yolundan yararlanan tek taraf işgalcilerdir. En çok kaybeden ise normalleşen ülkelerin kendisidir” ifadelerini kullandı. Mektubun Ankara’ya ulaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail rejimiyle ilişkilere dair sarf ettiği sözler ise dikkat çekti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazının ardından yaptığı açıklamada önemli sözler sarf etmişti. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Erdoğan, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki “normalleşme” sürecine dair İsrail ile istihbari noktada iletişimde bulunulduğunu belirtmişti. Gönüllerinin İsrail ile münasebetleri daha iyi bir noktaya taşımayı arzu ettiğini dile getiren Erdoğan, “İsrail ile istihbari noktada münasebetimiz kesilmiş değil. En tepe noktadaki kişilerle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. En tepe noktadaki kişilerle bu tür sıkıntılar olmasa, ilişkilerimiz çok farklı olabilirdi. Ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik yaklaşım noktasında bizim İsrail ile ayrıştığımız noktadır. Yoksa gönlümüz arzu eder ki onlarla da münasebetlerimizi daha iyi bir noktaya taşıyalım” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol