birgün

18° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 11.04.2021 17:17

Hamburg Minyatür Harikalar Diyarı, Guiness Rekorlar kitabına girdi

Hamburg Minyatür Harikalar Diyarı, Guiness Rekorlar kitabına girdi

AYŞEGÜL TEZCAN

Hamburg Minyatür Harikalar Diyarı, hareket halindeki model trenin su bardaklarına çarparak oluşturduğu sesler ile adeta bir klasik müzik şöleni sunuyor. Aralarında Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi gibi dünyaca ünlü bestecilerden melodilerin olduğu altı dakikalık yolculuk, model trenin farklı seviyelerde su doldurulmuş bardaklara çarparak çıkardığı tonlardan meydana geliyor. Tanıtım videosunda istenilen tonu alabilmek için su bardaklarıyla sayısız deneyler yapıldığı belirtildi.

Frederik Braun ve Gerrit Braun tarafından 2001 yılında hayata geçirilen Minyatür Harikalar Diyarı, dünyanın en geniş model tren yolunu yapmak için kafa kafaya veren ikiz kardeşlerin kurduğu bir hayal ile başladı. İş ortakları Stephen Hertz’in de desteği ile 2001 yılında ilk defa ziyaretçileriyle buluşan Minyatür Diyarı, bin 500 metrekarelik alanda başlayan model merkezi zamanla yedi bin metrekarelik bir kullanım alanına ulaştı. Şimdiye kadar bir milyonun üzerinde ziyaretçi kabul eden Hamburg Minyatür Diyarı pandemi sürecinde kapılarını kapatmış olsa da, bu sefer de Guiness Rekorlar kitabına girerek kendinden söz ettirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol