birgün

9° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.02.2018 09:31

Hamile işçiyi işten çıkaran patrona Yargıtay ‘dur’ dedi

Hamile işçiyi işten çıkaran patrona Yargıtay ‘dur’ dedi

Hamile kaldığı için performansının düştüğü gerekçesiyle savunması bile alınmadan işten çıkarılan kadın işçiye Yargıtay’dan müjdeli haber geldi.

İHA’nın haberine göre, İstanbul’da müşteri temsilcisi olarak çalıştığı şirkette hamileliği yüzünden ‘performansının düştüğü’ gerekçesiyle kapı önüne konulan kadın işçi, soluğu mahkemede aldı. İstanbul 12. İş Mahkemesi’nde açtığı işe iade davasında ifade veren kadın işçi, patronuna hamile olduğunu bildirdiği tarihte haklı bir sebep olmaksızın patronu tarafından iş akdinin feshedildiğini söyledi. Davacı işçi, işe iadesini ve yasadan doğan haklarının ödenmesini istedi.
Mahkemede savunma yapan davalı patron ise davacının İş Kanunu’nun 25/2 maddesi gereği işten çıkarıldığını öne sürdü. Davacının şirket personelinin duyacağı şekilde telefonda genel müdüre bağırdığını, telefonu genel müdürün yüzüne kapattığını, dolayısıyla işyeri kurallarına ve disiplinine aykırı davranışlarda bulunduğunu iddia eden patron, fesih bildirimi yapılırken işten çıkarılma sebebinin işçiye bildirildiğini, ancak işçinin savunma vermediğini, davacı işçinin işten çıkarılma sebebinin hamilelik olmadığını savundu.

Yargıtay’dan emsal karar
Tarafları dinleyen mahkeme, davacının işe iade talebini reddetti. İşçinin avukatının temyiz başvurusu üzerine devreye giren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Kararda, şöyle denildi: “Davacının telefonda genel müdürüne bağırması ve telefonu müdürün suratına kapatması hadisesine ilişkin ifade veren tanıklar, feshe konu olaya şahit olmadığını, davacının müdüre hakaret etmediğini dile getirmişlerdir. Davacının eyleminin somutlaştırılmadığı ve kesin olarak ispatlanamadığı görülmektedir. Ayrıca işverence iş akdinin davacının kıdem ve ihbar tazminatları ödenerek geçerli sebeple feshedildiği halde fesihten önce davacının savunmasının alınmadığı anlaşılmakla feshin geçersiz olduğu kabul edilerek davacının işe iadesine karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.”

Yargıtay, mahkeme kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, feshin geçersizliğine, davalı işverence süresi içinde işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının davacının 4 aylık brüt ücret tutarında belirlenmesine hükmetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol