birgün

8° AÇIK

Hapishaneler ‘işkence mekanları’na dönüştü

GÜNCEL 07.10.2022 06:30
Hapishaneler ‘işkence mekanları’na dönüştü Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Van'da 20 dernek, oda, sendika, siyasi parti ve kitle örgütü, cezaevlerindeki hasta mahpusların serbest bırakılması için ortak açıklama yaptı. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi binası önünde yapılan açıklamada, Kürtçe ve Türkçe “Hasta mahpuslara özgürlük” yazılı pankart açıldı. Açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. ÖHD Van Şube yöneticisi İslam Kartal, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri nedeniyle şüpheli ölümlerin arttığı ve bu durumun “Türkiye Hapishane tarihine kara bir leke” bıraktığını söyledi. Kartal, "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtilen barış, adalet, eşitlik, özgürlük, insan onurunun korunması, sağlık, yaşam hakkı ve bunları güvence altına alacak demokratik düzenden giderek uzaklaşmaktayız. Bunun en olumsuz yansımaları da ne yazık ki devam eden hasta mahpusların durumları ve mahpusların ölümleri ile açıkça gözler önüne serildiği gibi, hapishanelerde yaşanmaktadır. Türkiye hapishaneleri, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere her türlü insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin yapıldığı birer işkence mekânları haline gelmiştir" diye konuştu.

Ağır hasta tutuklular Mehmet Emin Özkan ve Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çeken Kartal, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen "cezaevinde kalabilir” raporlarlarına tepki gösterdi. Kartal, "Gerek siyasal iktidarın gerekse yetkililerin daha fazla ciddi sağlık sorunları ve ölümler yaşanmadan gerekli tedbirleri alması ve talepleri değerlendirmek üzere harekete geçmesi gerekmektedir. Sorunlara, temel hak ve özgürlüklerin esas alınarak yaklaşılması ve hasta mahpusların taleplerinin bu doğrultuda değerlendirilerek çözüme kavuşturulması için Adalet Bakanlığını, ulusal ve uluslararası hukuk ve insan hakları kurumlarını bu anlamda harekete geçmeye davet ediyoruz" çağrısı yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol