birgün

12° AÇIK

SİYASET 23.09.2021 08:10

Harcamada ihtisaslaştılar

İktidar şimdi de Diyanet Akademisi için harekete geçti. Din personeline eğitim verilmesi planlanan yüksek ihtisas merkezlerinin inşası ile bakım ve onarımı için ise son 3 yılda toplam 93,1 milyon TL harcandı.

Harcamada ihtisaslaştılar

Mustafa BİLDİRCİN

İktidarın ajandasında üst sıralarda yer alan ve yeni yasama yılında TBMM’ye sunulması beklenen, “Diyanet Akademisi’nin kurulmasına ilişkin kanun teklifi” son şeklini aldı. Din görevlilerine mesleki eğitim verilecek akademiler için oluşturulan dini yüksek ihtisas merkezleri için ise son üç yılda 93,1 milyon TL harcama yapıldı.

AKP, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kurulması planlanan Diyanet Akademisi’ne yönelik yasa teklifi çalışmalarını tamamladı. Gerekçesi, “Model din görevlisi ihtiyacını karşılayacak nitelikli din görevlilerinin yetiştirilmesi” olan teklifin yeni yasama yılında TBMM gündemine getirilmesi planlanan tekliflerin başında geldiği öğrenildi.

TADİLATA 8 MİLYON TL

İktidar, Diyanet bünyesinde çalışan din personeline hizmet içi eğitim verilecek akademilere yönelik yasal düzenleme hazırlığını hızlandırırken Diyanet de dini yüksek ihtisas merkezleri için kesenin ağzını açtı. Personele hizmet içi eğitim verilmesi planlanan dini yüksek ihtisas merkezlerinin büyük bölümü tamamlandı. Yalnızca İstanbul Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin bakım ve onarımı için 2021 yılında 8 milyon TL ödenek ayrıldı.

2021 Yılı Yatırım Programı’na göre, İstanbul Dini Yüksek İhtisas Merkezi’nin bakım ve onarımına 8 milyon TL, Elazığ’da 19 bin metrekarelik alanda inşa edilen Harput Eğitim Merkezi inşaatına ise 22,6 milyon TL harcama öngörüldü. Harput Eğitim Merkezi projesinin toplam maliyeti ise kayıtlara, 69,2 milyon TL olarak geçti.

2020’DE REKOR HARCAMA

Diyanet’in eğitim ve yüksek ihtisas merkezleri için yaptığı harcamanın en büyüğü, 2020 yılında gerçekleşti. 2019 yılında 35,8 milyon TL harcanan Denizli Yüksek İhtisas Merkezi için 2020 yılında 5 milyon TL, Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi için 4 milyon TL, İstanbul Dini Yüksek İhtisas Merkezi için de yine 4 milyon TL bakım ve onarım ödeneği verildi. Elazığ Harput Eğitim Merkezi için 2020 yılında da para harcanmaya devam edilirken 2020’de harcanan para 13,7 milyon TL oldu.

***

Teklifte ne olacak?

1 Ekim’den sonra TBMM gündemine alınması beklenen Diyanet Akademisi’ne yönelik kanun teklifine göre, Diyanet’e bağlı din görevlisi olarak atanmak için Diyanet Akademisi mezunu olmak gerekecek. İki ayaklı oluşturulacak modelin ilk ayağında Diyanet bünyesinde çalışan mevcut din personeline hizmet içi eğitim verilecek. İkinci ayakta ise yeni alınacak personel hizmet öncesi eğitime alınacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol