birgün

14° AÇIK

Hasan Cemal’e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle yargılanan gazeteci Hasan Cemal beraat etti.

MEDYA 12.04.2022 11:54
Hasan Cemal’e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında beraat
Abone Ol google-news

İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, Hasan Cemal ve avukatı Fikret İlkiz katıldı.

Hasan Cemal savunmasında, "Bu ülkede hakaret davalarıyla ifade özgürlüğü boğuluyor. Söylediklerim ifade özgürlüğü içinde yer alıyor. Hakaret kastım yoktur" dedi.

Evrensel’in aktardığına göre; duruşma savcısı, Hasan Cemal'in beyanlarının yorum ve eleştiri niteliğinde olduğunu, kişinin onur, haysiyet ve onurunu rencide edecek nitelikte olmadığını ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek beraatini talep etti. Hasan Cemal'in avukatı Fikret İlkiz, mütalaaya katıldıklarını belirterek müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Hasan Cemal'in beraatine karar verdi.

"BERAAT KARARINI İYİ BİR GELİŞME OLARAK GÖRÜYORUM"

Duruşma çıkışında gazetecilerin soruları üzerine Hasan Cemal, "Beraat ettim, yargıç beraat verdi. Hep söylüyorum, hakaret davaları Türkiye'de ifade özgürlüğünü boğuyor. Beraat kararını iyi bir gelişme olarak görüyorum ifade özgürlüğü açısından" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na yapılan e-posta ihbarının ardından, Hasan Cemal hakkında 20 Temmuz 2016'da yaptığı paylaşım ve 15 Temmuz 2020 yılında Twitter üzerinden yaptığı bir yorum nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret" gerekçesiyle soruşturma açılmış, İddianamede Cemal hakkında 1 yıl 5 aydan 7 yıla kadar hapsi istenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun