birgün

22° AÇIK

Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı

Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası kapsamında Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı. Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak, “Son kaybımız bulunana kadar, son fail yargılanana kadar ve hesap verene kadar biz vazgeçmeyeceğiz” dedi.

GÜNCEL 19.05.2022 16:20
Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı
Abone Ol google-news

Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası kapsamında Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezarları başında anıldı. Anmaya, gözaltında yakınlarını kaybeden aileler ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri katıldı.

Anmaya, gözaltında yakınlarını kaybeden aileler ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri katıldı.

İHD İstanbul Şube Başkanı Yoleri, burada yaptığı açıklamada, mücadelenin güçlü bir şekilde sürdürülmesinin hala büyük bir önemi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Çünkü dün engellediğimiz gözaltında kaybetme suçu, bugün yeniden işlenmeye çalışılıyor. Buna ilişkin kamuoyuna da yansıyan çeşitli örnekler söz konusu oldu. Dolayısıyla devleti insanlığa karşı suçu işlemekten vazgeçirmeye yarayacak büyüklükte, önemde bir mücadeleyi büyütmek zorundayız. Bu, sadece buradaki insanları, sadece kayıp yakınlarını değil hepimizi tehdit eden bir olgu olduğu için hepimizin sorumluluğu. Bunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi 17-31 Mayıs, gözaltında kayıplara karşı mücadele haftası ve bu hafta içerisinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek bu suçun nedenlerine ve buna karşı mücadelenin önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz. Toplumdaki duyarlılığı büyütmeye gayret ediyoruz. Kayıp yakınlarıyla dayanışmayı büyütmeye gayret ediyoruz. Bu suçun engellenmesi noktasında toplumsal duyarlılığın yanında, devletin de sorumluluklarını hatırlamasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun için devleti zorluyoruz. Çünkü hiçbir devlet, insanlığa karşı bir suçu işlerken, bu suçu saklarken, bu suçu cezasızlıkla ödüllendirirken bunu hakkı olarak yapmaz. Bunu, sorumluluğunu ve yükümlülüklerini ihlal ederek yapar. Bugün gözaltında kaybetme suçunun hem kişi özgürlüğünü ve hürriyetini hem yaşam hakkını ihlal ettiğini biliyoruz."

Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak ise anmada mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Ocak, "Sana söz Rıdvan. Düşlediğin hayallerin hep bizimle olacak. Sana söz Rıdvan. Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Sözümüzün arkasında durmaya devam edeceğiz. Son kaybımız bulunana kadar, son fail yargılanana kadar ve hesap verene kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol