birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 21.11.2020 09:44

"Hasta mahkûmlar zorla çalıştırılıyor"

"Hasta mahkûmlar zorla çalıştırılıyor"

Hüseyin Şimşek

Koronavirüs nedeniyle açık cezaevlerinde verilen idari izinlerden yararlanamayan mahkûmlar, hastalık ve iş yükü arasında kaldı.

Mahkûmların azalan cezaevi nüfusu nedeniyle hastalığa yakalansa bile zorla çalıştırıldığı iddia edildi. Söz konusu iddiayı Meclis gündemine taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

“Cezaevinde çalışan mahkûmlar, pozitif bile olsa işleri yetiştirmek için günde 16-17 saat çalıştırılıyor” diyen İlgezdi, “Yaklaşık bin mahkûmun 150’si pozitif ve buna rağmen tümü bir arada. Bazı mahkumlara gardiyanların ‘Grip gibi bu hastalık geçer’ dediği iddiaları gündeme geliyor” dedi.

İlgezdi, Adalet Bakanı Gül’e şu soruları yöneltti:

■ 17 Haziran’dan beri bakanlık bir açıklama yapmıyor. Vefat ve vaka sayıları bilinmiyor, 5 aydır cezaevlerinde olup biten neden gizleniyor?
■ Maltepe Açık Cezaevinde koronavirüse yakalanan mahkûmlar ile sağlıklılar hangi gerekçe ile aynı yerde tutulmaktadır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol