birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Hastanelerde yeteri kadar maske yok!

Türkiye’de Koronavirüs teşhisi konanların sayısı yükselirken SES Genel Sekreteri İçel, hastanelerde koronavirüse karşı uygun maske sıkıntısı yaşandığını belirtti. TTB Merkez Konseyi Başkanı Adıyaman ise “Hastanelerde yeterli sayıda maske olmadığı Sağlık Bakanı Koca tarafından da doğrulandı” dedi

SAĞLIK 15.03.2020 07:29
Hastanelerde yeteri kadar maske yok!
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koranavirüs teşhisi konan hasta sayısının yükseldiğini duyurmasının ardından gözler hastanelere çevrildi. Koronavirüs şüphesiyle büyükşehirlerdeki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanırken hastanelerin ekipman durumu ise tartışmalara neden oldu.
Acil servislerdeki sağlık personellerine uygun maske verilmediğine dikkati çeken Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Pınar İçel, “Acil servislerdeki uzman arkadaşlarımız, ‘bize koronavirüse karşı uygun maske verilmiyor. Hastane yönetimleri bize, çok fazla şüphelendiğiniz bir hasta olursa maske isteyin, verelim’ yönünde bilgi aktarıyor. Sağlık emekçileri, koronavirüs şüphesi olan bir kişiyle maskesiz olarak doğrudan karşılaşmış oluyor. Unutmayalım, toplum sağlığının korunması sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasından geçiyor” diye konuştu.

YOĞUN BAKIM YATAKLARI YETERSİZ

“Bazı hastanelerde yoğun bakım yatağı sayısının yeterli olmaması sağlık çalışanları tedirgin ediyor” diye konuşan İçel, “Mesela bir hastanede sadece 15 tane yoğun bakım yatağı sayısı olduğunu biliyoruz. Koronavirüs şüphesi olan kişiden örnek alınıp teste yolladığında bu testin sonucu 24 ile 48 saat arasından tekrar hastaneye bildiriliyor. Bu süre zarfında kişinin izole bir odada bekletilmesi gerekiyor ve bu alanda yoğun bakımlar oluyor. Yoğun bakımlardaki yatak sayısı artırılmalı. Örnek alınması gereken ve örnek sonucu gelene kadar izole bir odada bekletilmesi gereken yurttaş sayısı artarsa ne olacak?” ifadelerini kullandı.


BAKAN, ‘YETERLİ SAYIDA MASKE YOK’ DEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastanelerde maske sıkıntısı yaşandığını doğruladığına vurgu yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, “Hastanelerde ekipman eksikliği mevcut. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmemizde ekipman eksikliği konusunu gündeme getirdik. Bakan Koca, ‘Hastanelerde yeterli sayıda maske yok. Sorunu çözmek için çalışıyoruz’ dedi. Acil servislerde yoğunluk ve yığılma yaşanıyor” dedi.

***

ENFEKSİYON HASTALARI BÖLÜMÜNDE YOĞUNLUK VAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan ve isminin açıklanması istemeyen bir doktor ise “Bizim hastanemizde yoğunluk sadece acil servisle sınırlı değil bütün bölümlerde ve özellikle enfeksiyon hastalıkları bölümünde yoğunluk var. Virüs saptandıktan sonra ülkede panik hali oldu. ve insanlar acil servise gelmeyi tercih ediyor. Son üç günde beş hastadan şüphelenerek örnek gönderdik. Acil servislerde bu derecede yoğunluk olması koronavirüsün yayılmasını sağlayabilir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol