birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

Hastaya işkence görüntüleri: Faaliyetlerine ara verilen özel hastane 7 gün sonra yeniden açıldı

Tokat'ta beyin kanaması nedeniyle tedavi gören M.A'ya yoğun bakım ünitesinde hemşirelerin şiddete maruz bırakması sonrası açılan soruşturma kapsamında faaliyetleri durdurulan Medical Park Tokat Hastanesi, bir hafta sonra yeniden hasta kabulüne başladı.

GÜNCEL 28.11.2022 12:13
Hastaya işkence görüntüleri: Faaliyetlerine ara verilen özel hastane 7 gün sonra yeniden açıldı
Abone Ol google-news

Tokat'ta bir hastaya, hemşireler tarafından şiddet maruz bırakılmasına ilişkin soruşturma başlatıldıktan sonra faaliyetlerine ara verilen Medical Park Tokat Hastanesi, 7 gün sonra yeniden açıldı.

6 Temmuz tarihinde yaşanan olayda, Fransa'da yaşayan 62 yaşındaki M.A, tatilini için geldiği Tokat'ta beyin kanaması geçirdi. İlk müdahalesi Tokat Devlet Hastanesi'nde yapılan M.A özel hastaneye nakledildi. Yakınları tarafından Medical Park Hastanesi'ne götürülen M.A, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

Akça'nın yoğun bakımda olduğu için görüşe izin verilmeyen yakınları, 9 Temmuz günü, dışarıda bulunan servis kamerasından durumunu takip etti. Bu sırada M.A'ya yoğun bakım servisi hemşireleri M.A. ile H.K.'nin şiddette bulunduğunu gören yakınları, cep telefonu kamerasıyla bu anları kaydetti.

Görüntülerde 1'i erkek, 2 hemşirenin, cihazlara bağlı yatan M.A'nın kolunu yatağa bağladıkları, çarşafla yüzünü kapatıp, elleriyle yüzüne baskı uyguladıkları görüldü. Hastanın yakınları görüntülerle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, takipsizlik kararı verdi. Olay sonrası erkek hemşire M.A.'nın işine son verildi. Önce kınama cezası verilen diğer hemşire H.K.'nin de daha sonra iş sözleşmesi feshedildi. Hasta M.A. ise tamamlanan tedavisinin ardından taburcu edildi.

Geçen hafta konunun tekrar gündeme gelmesinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 21 Kasım'da hastanenin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hemşirelerden M.A, 3 yıl süreyle meslekten menedildi. Diğer hemşire H.K. hakkında ise 6 aylık mesleki eğitim zorunluluğu getirildi. Her iki sağlık personelinin bundan sonra görev alacakları sağlık kuruluşlarında yoğun bakımda görevlendirilememesi kararlaştırıldı.

Sağlık Bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından Medical Park Tokat Hastanesi 7 gün sonra yeniden faaliyete başladı.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol