birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Hatay'da ailesi enkaz altında kalan yurttaş: Hatay haritadan silinmiş

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 şiddetli depremden etkilenen Hatay’da büyük yıkım gerçekleşirken, ailesi enkaz altında olan Murat Unutulmaz isimli bir yurttaş, şehrin haritadan silindiğini ifade ederek “Ayakta duran bina sayısı zaten çok az. Ama ayakta duran binalarda da oturmak mümkün değil. Şu anda Hatay’da yaşayan insanlar bu binada yaşayamaz. Bu şehrin yeniden inşa edilmesi lazım. Bitmiş bu şehir” dedi.

GÜNCEL 07.02.2023 13:18
Hatay'da ailesi enkaz altında kalan yurttaş: Hatay haritadan silinmiş Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkılan bir binanın enkazında ailesinin olduğunu belirten Murat Unutulmaz isimli bir yurttaş, "Hatay haritadan silinmiş” dedi.

Şehrin çok büyük hasar gördüğünü ifade eden Unutulmaz, “Dairemde annem, kız kardeşim ve iki tane misafirim vardı. Karşıda karı-koca komşum var. Alt katta dün kendi ellerimizle bir tane çocuğumuzu çıkarttık. Binada şu an 20-25 kişi olması lazım. Sıfır binalarda dahil hasar var. Ayakta duran bina sayısı zaten çok az. Ama ayakta duran binalarda da oturmak mümkün değil. Şu anda Hatay’da yaşayan insanlar bu binada yaşayamaz. Bu şehrin yeniden inşa edilmesi lazım. Bitmiş bu şehir” dedi.

Annesinin ve kardeşinin enkaz altında olduğunu belirten Unutulmaz, “1999 Depremi’nde bölgeye gittim. Adapazarı, Düzce’nin her tarafını gezdim; oralarda 1-2 cadde ve sokakta yıkılma vardı ama şu an Hatay’ın yüzde 90’ı yıkılmış durumda. Yıkılmayan binalar da çok büyük hasar almış. Hatay haritadan silinmiş. Dün saat 07.00 itibarıyla bu şehrin bu hale geldiğini arkadaşlarımdan duydum. Bütün binalardan sesler geliyor. Annem ve kardeşim halen binanın altında, dokunduklarımız oldu. Dün bir tanesine su içirdim ama kaldıramadık, sıkışmış kalmış. Çok acil yardım istiyoruz. Antakya’da, diğer çevre illerinden 8-10 katı büyüklüğünde hasar oluştu” diye konuştu.

Binalarda mahsur kalan vatandaşlar için ekipler tarafından başlatılan kurtarma çalışmaları sürerken Kızılay, İstanbul İtfaiyesi Mobil Dinlenme Aracı, sabah saatlerinde kente giriş yaptı. Mobil baz istasyonu, jeneratör ve bir çok iş makinası da şehirde depremden etkilenen yurttaşların hizmet vermeye başladı.

Deprem nedeniyle şehrin giriş yolunda çatlaklar meydana gelirken özel hastane, polis karakolu, oto galeriler, birçok kamu kurum binası ve iş yeri yıkıldı. Yıkılan apartmanların önüne park edilen birçok otomobil enkaz altında kaldı.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun