Google Play Store
App Store

Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray Mahallesi’nin rezerv alan kapsamından çıkarılmasını isteyen depremzedelere polis sert müdahale ederek 4 kişiyi gözaltına aldı. Mahalleli geçtiğimiz günlerde de eylem yaparak yolu kapatmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi
Hatay'da rezerv alan istemeyen mahalleliye polis müdahale etti

Hatay'ın Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi’nde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından mahallelerinin rezerv alan kapsamından çıkarılmasını isteyen depremzede yurttaşlara polis müdahale etti.

6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen depremin üzerinden 15 ay geçmesine rağmen evleri hasarsız ve az hasarlı olarak tespit edilen Antakya İlçesi’ne bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi sakinleri, mahallelerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan kapsamına alınmasını istemiyor.

DÖRT KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Akasya Mahallesi'nde rezerv alan istemeyen mahalleli sabah saat 09.00'da Şükrü Balcı Caddesi üzerinde bulunan Ufuk Petrol önünde toplanarak eylem yapmak istedi. Ancak polis eyleme izin vermeyerek müdahale etti.

Eylemde dört kişi gözaltına alındı.

"BİZ SİZE OY VEREN İNSANLARIZ, BÖYLE Mİ OLACAKTI HALİMİZ"

Polisin müdahalesini kameraya alan bir depremzede, "Biz bir şey yapmadık, bakın devlet nasıl saldırıyor. Devlet bize haksızlık yapıyor, polisleri bile bize haksızlık yapıyor. Arkadaşlarımızı zorla darp ederek götürmeye çalışıyorlar. Hakkımızı savunuyoruz diye bizi döverek darp ederek götürmeye çalışıyorlar. Biz burada bir şey yapmadık, sadece konuşma yapacaktık. Bize böyle zorbalık yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanımız biz de size oy veren insanlarız, böyle mi olacaktı bizim halimiz..." diye tepki gösterdi.

YOLU KAPATMIŞLARDI

Mahalleli geçtiğimiz günlerde de eylem yapmak üzere toplanmıştı. CHP Hatay milletvekilleri Nermin Yıldırım Kara ve Mehmet Güzelmansur da mahalleliye destek vermişti.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, evlerinin sağlam olduğunu ve çıkmayacaklarını söyleyen mahalleliler, yolu trafiğe kapatarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan'ın gelmesini istedi.

Fotoğraf: Gazete Duvar

Ardından Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan, "Ben bu bölümün rezerve olduğunu bilmiyordum, haberim yok. Ben şimdi bakanlıkla irtibata geçeceğim, sorunu çözeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.