birgün

14° AÇIK

KADIN 15.10.2020 13:10

Hatice Tusu cinayetinde yeni detaylar: Katil Suat Aksoy hakkında uzaklaştırma kararı aldırmış!

10 Ekim'den bu yana kayıp olarak aranan emekli hemşire Hatice Tusu'nun, Suat Aksoy isimli erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Tusu’nun, daha önce Suat Aksoy için uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi. Didim Kibele Kadın Derneği’nden Avukat Zekiye Baran, Hatice Tusu’nun göz göre öldürüldüğünü belirtti.

Hatice Tusu cinayetinde yeni detaylar: Katil Suat Aksoy hakkında uzaklaştırma kararı aldırmış!

BERKAY SAĞOL

Aydın'ın Didim ilçesinde emekli hemşire Hatice Tusu'nun kaybolmasının ardından çocukları ve kadınlar sosyal medyada çağrıda bulundu. 10 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan Hatice Tusu’nun cansız bedenine ulaşıldı.

Tusu’yu öldüren Suat Aksoy, gözaltında cinayeti itiraf etti. Polis ekipleri, cinayet zanlısının belirttiği Hisar Mahallesi'ndeki Arıtma Tesisi yakınındaki makilik alanda çalışma yaptı. Zanlının belirttiği yerde, bataklığa gömülü cesede ulaştı. Cumhuriyet savcılığı olay yerinde inceleme yaparken, Polisin cinayetle ilgili soruşturması devam ediyor.

Hatice Tusu’nun katledilmeden önce düzenli tacizleri sebebiyle Suat Aksoy için uzaklaştırma kararı aldırıldığı öğrenildi. Didim Kibele Kadın Derneği’nden Avukat Zekiye Baran, Hatice Tusu’nun göz göre öldürüldüğünü belirterek, “Bu olay bizi çok üzdü. Hatice’yi öldüren kişi zaten takıntılıydı, Hatice korunma ve uzaklaştırma talep etmişti ancak korunamadı. Talepler sonucunda bu kişinin takip edilmesi gerekiyordu. Didim gibi bir yerde emniyet en küçük bir olaya bile hemen ulaşıp anında müdahale edebilirken, güpegündüz bir kadın kaçırıldı ve 4 gün sonra katledildiği ortaya çıktı. Yaşanan bu cinayet kesinlikle iktidarın kadınlara yönelik politikalarının bir sonucu. Gerekli önlemler alınmış olsaydı Hatice şu anda hayatta bizimle beraber olurdu” dedi.

hatice-tusu-cinayetinde-yeni-detaylar-katil-suat-aksoy-hakkinda-uzaklastirma-karari-aldirmis-793019-1.
Fotoğraf: Hatice Tusu'yu öldürdüğünü itiraf eden Suat Aksoy

Didim Devlet Hastanesi’nde beraber çalıştığı hemşire arkadaşları ise yaşanan olayla ilgili çok üzgün olduklarını dile getirerek, “İyi bir hemşireydi, sosyal duyarlılığı olan bir kişiydi, hastanede işini yapardı, kibar, nazik ve çalışkan bir insandı” dedi.

“GÜPEGÜNDÜZ KAÇIRILDI”

Tusu’nun oğlu Taylan Öner sosyal medya hesabından annesinin güvenliğiyle ilgili açıklama yaparak, “Güvenliğimizden endişe ettiğim için güvenlik önlemleri almaya koyulduk. İzmir'den elektronik kapı kilitleri ve güvenlik kamerası gibi önleyici önlemler sipariş ettik. Bu süreçte annemin burada olmamasının iyi olacağını düşünerek bugün, yani 12 Ekim pazartesi günü için Bodrum havalimanından Ankara'ya anneme uçak bileti aldık. Bir haftalığına sevdiği arkadaşlarının yanına gidecekti. Biz de bu arada evimizin etrafındaki güvenlik önlemlerini kuvvetlendirecektik” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız