birgün

17° PARÇALI BULUTLU

Havada grev var

Havalimanlarında işçiler, kötü çalışma koşullarına karşı grevde. ABD’de düşük ücreti reddeden 2 bin 500 işçi grev hazırlığı yaparken Alman havayolu devi Lufthansa’da da 20 bin işçi bir gün boyunca iş bırakacak.

DÜNYA 26.07.2022 06:30
Havada grev var Grev nedeniyle havalimanlarında uçuşlar iptal ediliyor. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Avrupa’daki havalimanlarında düşük maaşlara ve çalışma koşullarına karşı grev dalgası büyüyor. Avrupa’nın ardından ABD’deki havacılık tekeli Boeing’in St. Louis bölgesinde bulunan üç fabrikasında çalışan yaklaşık 2 bin 500 işçinin greve gitmesi bekleniyor. Alman havayolu devi Lufthansa’da da yaklaşık 20 bin işçi, çarşamba günü iş bırakacak.

Covid-19 salgını bahanesiyle, son iki yılda binlerce çalışanını işten çıkaran havayolu şirketlerinde yer hizmetleri, güvenlik personeli ve uçuş görevlileri dahil olmak üzere tüm alanlarda ciddi personel sıkıntısı mevcut. Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt gibi şehirlerde her gün binlerce uçuş iptal edilirken, uzun süreli rötarların ardından seyahat etmeyi başaranlar da valizlerine ulaşamıyor. Şirketlerin kâr hırsı nedeniyle iş yükü günden güne artan ve çalışma koşulları ağırlaşan işçiler ise grevde.

ABD’DE GREV HAZIRLIĞI

ABD havacılık tekeli Boeing’in St. Louis bölgesinde bulunan üç fabrikasında çalışan yaklaşık 2 bin 500 işçinin greve gitmesi bekleniyor. İşçilerin şirketin yeni iş sözleşmesi önerisini reddetmesinin ardından, St. Charles County, St. Louis County ve Mascoutah’ta bulunan fabrikalarda grev hazırlıklarının başladığı aktarıldı. Associated Press’in haberine göre, Uluslararası Makinistler ve Havacılık ve Uzay İşçileri Sendikası temsilcileri Boeing’in üç fabrikasındaki grevin 1 Ağustos itibariyle başlayacağını açıkladılar. Sendika tarafından yapılan açıklamada, "Bu şirket üyelerimizin sırtından her yıl milyarlarca dolar kazanmaya devam ettiği için adil ve hakkaniyetli olmayan bir sözleşmeyi kabul edemeyiz" dedi.

Boeing yönetimi tarafından yapılan açıklamada, şirketin oylamada grev kararı çıkmasından ötürü hayal kırıklığına uğradığı, ancak şimdi “bir grev durumunda operasyonların sürekliliğini desteklemek için acil durum planına" geçileceği duyuruldu. Boeing’in çarşamba günü bir sonraki üç aylık kazanç raporunu yayımlaması bekleniyor. Boeing bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı.

Yolcuların havalimanlarında uzun kuyruklar oluşturduğu Almanya’da Ver.di sendikası, Lufthansa’nın yer hizmetlerinde çalışan personelini çarşamba günü için 1 günlük uyarı grevine çağırdı.

Lufthansa çalışanlarının zam talepleri konusunda şirket yönetimiyle anlaşmaya varamayan Ver.di sendikası, Almanya genelinde lojistik, kargo ve teknik çalışmalardan sorumlu 20 bine yakın işçinin 27 Temmuz’da iş bırakmasını talep etti.

Almanya’da haziranda yüzde 8’e yaklaşan yıllık enflasyon oranına koşut olarak işçiler yüzde 9,5 oranında maaş artışı isterken, sendika 1 günlüğüne cehennemi yaşatıp daha uzun süreli grevde olabileceklerini göstererek ağustos başında yapılacak zam görüşmelerinin yeni turunda elini güçlendirmeyi hedefliyor.

KRİZ KATMERLENİYOR

Fransa’da 30 Haziran’da greve başlayan havalimanı çalışanları, ücret artışı ve daha iyi çalışma koşulları talep ediyor. Ayrıca İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz ve Hollanda’daki havalimanlarında da personel yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşanıyor. İspanya’nın en büyük havayolu şirketi Iberia, mayıs-haziran döneminde 15 bin yolcunun, pasaport kontrolü yapacak polis memuru sayısındaki yetersizlik nedeniyle uçuşunu kaçırdığını duyurdu. American Airlines’ın da Hollanda’ya bilet satışını, havalimanının talebi üzerine durdurduğu bildirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol