birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Havalimanları için Türkiye ve Katar ile anlaşıldı iddiasında Taliban’dan yalanlama

Taliban, ülkenin başkenti Kabil ve diğer kentlerindeki havaalanlarını ortak işletmesi için Türkiye ve Katar'la anlaşmaya vardığı iddiasını yalanladı.

DÜNYA 26.12.2021 19:17
Havalimanları için Türkiye ve Katar ile anlaşıldı iddiasında Taliban’dan yalanlama
Abone Ol google-news

Anadolu Ajansı'nın (AA), ilkin Türkiye ile Katar'ın Kabil Uluslararası Havaalanı’nın iki ülke ortaklığıyla işletilmesi konusunda anlaştığı, ardından Türkiye ile Katar'ın Kabil Uluslararası Havaalanı ve diğer dört havaalanının işletilmesi konusunda Taliban'la ön anlaşmaya vardığı haberlerinin ardından İslamcı örgütten açıklama geldi.

ABD'nin çekilmesine koşut ağustosta Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, iki ülkenin başkent Kabil ve diğer kentlerdeki havaalanlarını ortak işletmesi için Türkiye ve Katar'la anlaşmaya vardığını yalanladı.

Tolo haber ajansına göre Taliban'ın Ulaşım Bakanlığı Sözcüsü İmamuddin Ahmedi, Türkiye ve Katar'ın temsilcilerinin perşembe günü Taliban yetkilileriyle görüştüğünü, ancak nihai anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Sözcü Ahmedi “Türk-Katar ortak teknik ekibi perşembe günü Kabil'e geldi ve İslam Emirliği'nin teknik ekipleriyle görüşmelerde bulundu. Bu görüşmeler devam edecek ve yakın gelecekte ülkenin ulusal çıkarları ışığında bir anlaşmaya varılacaktır" dedi.

Tolo'nun haberinde yer verdiği siyasi analistler, Katar ile Türkiye'nin havalimanı operasyonlarının kontrolünü devralması durumunda, Kabil'e uluslararası uçuşların yeniden başlayacağını belirtti

Afganistan'da çoğu iç hat uçuşları için tasarlanmış yaklaşık 24 havalimanı var.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun