birgün

24° AÇIK

ÇEVRE 10.04.2017 21:43

Havası en temiz ve havası en kirli kentler açıklandı

Türkiye'de nefes alınabilir  kentler Tunceli, Artvin, Çanakkale Biga ve Adana Doğankent  olurken Muş, Ağrı Doğu Beyazıt, Iğdır, Tekirdağ Merkez ve Kayseri Hürriyet havası en kirli bölgeler oldu

Havası en temiz ve havası en kirli kentler açıklandı

SEVİL ASLAN

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Toraks Derneği ( TTD) , Çevre için Hekimler Derneği, Greenpeace, Halk Sağlığı Uzmanlar Derneği gibi örgütlerin biraraya gelerek oluşturduğu Temiz Hava Platformu hava kirliliği alanında çalışmalarını sürdürüyor.

havasi-en-temiz-ve-havasi-en-kirli-kentler-aciklandi-271521-1.

Türk Toraks Derneği, çalışmalarla ilgili 2016 Araştırma Verileri'ni kamuoyuna duyurdu. Türkiye'de hava kirliliği ölçümü yapan istasyonların 2016 yılındaki sonuçlarını ortaya koyan araştırmaya göre, partikül madde kirliliği açısından Muş, Ağrı Doğu Beyazıt, Iğdır, Tekirdağ Merkez ve Kayseri Hürriyet istasyonları 2016 yılında DSÖ'nün (Dünya Sağlık Örgütü) izin verdiği üst sınırın 5 kat üzerinde olduğu tespit edildi. Nüfusun yoğun olduğu İstanbul ve İzmir'deki istasyonlarda DSÖ'nün kabul ettiği sınır 2, Ankara'da ise 3 kat arttı.

Raporda temiz havası olan iller Tunceli, Artvin, Çanakkale Biga ve Adana Doğankent oldu. Türk Toraks Derneği'nin hazırladığı rapora göre yoğun bir hava kirliliğinin olduğu ve DSÖ limitlerinin 2 ile 4 kat üzerinde olan Bursa, Zonguldak, Mersin, Adana ve Hatay gibi illerde yapılması planlanan termik santralların kurulması durumunda hastalıklar ve kanserler artacak.

13 milyon kişi hastanelere başvuruyor

Rapora göre solunum hastalıkları rahatsızlıklarına bağlı olarak 13 milyona yakın kişi hastanelere başvuruyor. En sık tanı ise Solunum Yolu Enfeksiyonu ve en fazla hasta 0-14 yaş gurubu içerisinde.havasi-en-temiz-ve-havasi-en-kirli-kentler-aciklandi-271315-1.

Hava kirliliği raporunun sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı:

1. PM10 düzeyleri açısından Türkiye genelinde hava kirliliği sorunu tüm ciddiyetiyle 2016 yılında da devam etmektedir.
2. PM10’dan daha ölümcül sağlık sorunlarına yol açan PM2.5 ölçümü Türkiye genelinde istisnai örnekler dışında yapılmamaktadır.
3. 2016 yılında Türkiye genelinde pekçok istasyonda 2015 yılına kıyasla kirlilik oranlarında artış yaşanmıştır.
4. Termik santral yapımının planlandığı Bursa, Hatay, Mersin, Adana ve Zonguldak illerinde halen hava kirliliği ciddi bir sorundur ve yapılması planlanan santrallerin bu sorunu ağırlaştıracağı öngörülmelidir.
5. Sadece İstanbul’da 150.000 kişi, hava kirliliğine bağlı gelişen bir hastalık nedeniyle sağlık kurumuna başvurmuş ve Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerine göre bu kişiler için 9 milyon TL kaynak sarfedilmiştir.

havasi-en-temiz-ve-havasi-en-kirli-kentler-aciklandi-271319-1.

Trafik kazalarından 6 kat fazla

Türk Toraks Derneği Hava Kirliliği Dönem Grubu Eş Başkanı Dr. Nilüfer Aykaç Kongar, hava kirliliğinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Kongar, göğüs hastalıkları alanına başvuranların sayısında ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti. Her ne kadar raporlara hava kirliliği ölüm sebebi olarak geçmese de hava kirliliğinin akciğer, kalp ve sinir sistemi üstünde ciddi etkilerinin bulunduğunu özetleyen Kongar, astım, kronik bronşit, solunum yolları enfeksiyonu, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi hastalıkların yaşandığına dikkat çekti. OECD verilerinden örnek gösteren Dr. Kongar, "Dünyada yılda 7 milyon insan hava kirliliği sebebiyle ölüyor. Geçen yıl Türkiye'de hava kirliliği sebebiyle yaşamını kaybeden insan sayısı 29 bin, bu oran trafik kazalarından yaşamını kaybeden insan sayısının 6 katı" ifadelerine yer verdi.

"Bu havayla uzun yaşayamayız"

Türk Toraks Derneği hava kirliliği Görev Grubu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çalışır, "Geldiğimiz nokta ciddi riskler içeriyor. PM 2.5, solunum yoluyla akciğerden kana karışarak kalp- damar sistemlerine, damarlara hasar veriyor. Kömür tüketimi ve sanayi denetimlerinin önüne geçilmediği takdirde kentlerde bu havayla zun yaşayamayız" diye konuştu.

havasi-en-temiz-ve-havasi-en-kirli-kentler-aciklandi-271317-1.havasi-en-temiz-ve-havasi-en-kirli-kentler-aciklandi-271318-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız