birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 20.02.2020 00:52

‘Hayalet kent’ açılımına Güney Kıbrıs’tan tepki

‘Hayalet kent’ açılımına Güney Kıbrıs’tan tepki

DIŞ HABERLER SERVİSİ

AKP'nin K.Kıbrıs lideri Akıncı'yı da paypass ederek “hayalet kent” Maraş’ı yerleşime açma planına adanın her iki yakasından tepkiler sürüyor. Son olarak AKEL 'açılımı' provokasyon olarak değerlendirdiAKP ve Kuzey Kıbrıs yönetiminin 1974 Kıbrıs Harekâtı’ndan bu yana 46 yıldır kapalı olan ‘hayalet kent’ Maraş’ın (Varosha) yerleşime açılarak ‘turizmin başkenti’ haline getirme planına tepkiler sürüyor. Ana muhalefetteki sosyal demokrat parti Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Stefanos Stefanu, Maraş kentinde Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs'ın BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına aykırı hareketlerinin provokasyon niteliğinde olduğunu kaydetti.

Stefanu, "Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs'ın Maraş hakkında BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına aykırı yasadışı yeni oldubittileri hedefleyen" hareketlerin Kıbrıs’ın aleyhine yeni bir provokasyon teşkil ettiğini ileri sürdü.

ANKARA’NIN OYUNUNA DESTEK YOK

AKEL Basın Sözcüsü, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs hükümetinin oyunlarının Kıbrıslı Türk toplumunun büyük kesiminde destek bulmamasının olumlu olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin ve çeşitli seçkinlerinin organize ettikleri toplantıya karşı sol hareketlerin ve sendikal örgütlerin temsilcilerinin protestosunun altını çizen Stefanu, söz konusu toplantıya Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı’nın davet dahi edilmediğini ve CTP’nin ve TDP’nin katılmadığını belirtti.

Stefanu tüm bunlara karşı koymanın en iyi ve en etkin yolunun BM Genel Sekreteri’nin çerçevesi temelinde ve Crans Montana’da kalınan yerden müzakerelerin yeniden başlaması olduğunu tekrarladı.

AKP iktidarının Maraş oyununa Kuzey Kıbrlıslılar da tepki gösteriyor. Çeşitli siyasi parti ve kitle örgütleri yaptıkları açıklamada "açılımı" provokasyon olarak değerlendirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız