birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.11.2020 14:14

Hayvan hakları yasasının Meclis’e gelmesi için ne olması lazım?

Hayvan Hakları Yasasının halen TBMM gündemine getirilmemesine tepki gösteren CHP'li Ali Öztunç, "Neyi bekliyoruz? Hangi torba yasaya elinizi atsanız, ya maden ya enerji... Hayvan Hakları neden aciliyet listesinin üst sıralarında yerini alamıyor, hayvan hakları konusunda rant olmadığı için mi bu konu geçiştiriliyor?" dedi.

Hayvan hakları yasasının Meclis’e gelmesi için ne olması lazım?

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Hayvan Hakları Yasasının halen TBMM gündemine getirilmemiş olmasına tepki gösterdi. Öztunç, “Hayvanlar katlediliyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor, turizm adı altında yaban hayatı yok ediliyor. Hayvan Hakları Yasası neden hala mecliste gündem olamıyor. AKP neyi bekliyor, bu sorunun cevabını vermeli. TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’a çağrımdır. AKP bu yasayı getirmiyor, bari siz elinizi taşın altına koyup devreye girin ve bu kanunu uzlaşı ile yürürlüğe geçirelim” dedi.

Öztunç, yaptığı açıklamada hayvan haklarıyla ilgili TBMM’de komisyon kurularak rapor hazırlandığını anımsatarak “Komisyonun raporu, tüm siyasi partilerce tarafından kabul edildi. Bu derece toplumsal uzlaşının sağlandığı ve dört gözle beklenen Hayvan Hakları Yasası halen neden TBMM gündemi gelmiyor" ifadelerine yer verdi.

Öztunç sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neyi bekliyoruz? Hangi torba yasaya elinizi atsanız, ya maden ya enerji... Hayvan Hakları neden aciliyet listesinin üst sıralarında yerini alamıyor, hayvan hakları konusunda rant olmadığı için mi bu konu geçiştiriliyor? Bir düzenleme yapılması için illa işin içinde para mı olmalı? AKP paralı işler dışında kanun çıkartmak istemiyor mu? Yasa yürürlüğe girerse hayvanların ekonomik olarak sömürülmesine son verilecek diye mi korkuyor? AKP bu soruların cevabını vermelidir. Çünkü AKP toplumsal uzlaşıya aykırı davranıyor.”

HAYVANLARA HAKLARINI TESLİM ETMELİYİZhayvan-haklari-yasasinin-meclis-e-gelmesi-icin-ne-olmasi-lazim-807289-1.

Yürürlükte olan 2004 tarihleri Hayvanları Koruma Kanunu’nun yetersizliklerinden söz eden Öztunç, “Hayvan dostlarımızın korumanın yanı sıra, bizlerle paylaştıkları tabiat içerisinde, bizler gibi doğuştan sahip oldukları haklar da var. Bu hakları da onlara teslim etmemiz gerekiyor. Bunun için Hayvan Hakları Yasası’nın bir an önce TBMM’ye getirilmesini talep ediyoruz. Hayvanlar katlediliyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor, cinsel saldırılara maruz kalıyor, turizm adı altında yaban hayatı yok ediliyor. Bu vebali daha fazla taşımayalım. TBMM Başkanlı Sayın Şentop’a çağrımdır. AKP bu yasayı getirmiyor, bari siz elinizi taşın altına koyup devreye girin ve bu kanunu uzlaşı ile yürürlüğe geçirelim” görüşlerini ifade etti.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol