birgün

6° PARÇALI BULUTLU

ARŞİV 17.10.2010 14:17

Hayvan katilleri cezalandırılmalı

Bir köpekle birlikte büfe önüne gelen beş gençten biri ilk önce karton kutuda yatan kediyi uyandırarak

Bir köpekle birlikte büfe önüne gelen beş gençten biri ilk önce karton kutuda yatan kediyi uyandırarak kutudan çıkarıyor ve tekmeliyor. Hareket edemez duruma gelen kediyi başına vurarak canice öldürüyor. Okurken,dinlerken insan olmaktan utandığım bir hikaye bu. Okurken ayrı, yazarken ayrı, sesli anlatırken ayrı canını acıtıyor insanın bu vahşet. Günlerdir hepimizi şoke eden bu olayın Türk Ceza Kanunumuza göre hiçbir suç karşılığı yok !!! Karakola götürülen şahıs, ifadesi alındıktan sonra savcılığın talimatıyla 687TL para cezasına çarptırılarak serbest bırakılıyor. Üzüldük, acıdık, sorguladık ama hiçbirşekilde masum bir kedinin bir üniversite öğrencisini nasıl bu denli insanlıktan çıkarabileceğinin cevabını bulamadık. Bunu yapan bizim gibi bir insan  mı o da bizim gibi bir kalp taşıyor olabilir mi şaştık kaldık. Bunun gibi olaylar sürekli tekrarlanıyor. Benzinle yakılan, tecavüze uğrayan , çeşitli işkenceler gören, zalimce öldürülen  hayvanlar… Bunlar maalesef ülkemizde süregelen sorunlardan biri. Ama bunlar sürekli kameraya yansımıyor. Göz görmeyince gönül katlanıyor durumu mu yaşanıyor orasını tam anlayamadım daha. Şahit olduğumuz ve kamera kayıtlarına geçen bu kedi katliamı gibi yaşanan; kameralara yansıyan ya da yansımayan ama sürekli tekrar eden barbarca olayların önüne geçmek için birşeyler yapmalıyız. Savunmasız yaşlı bir kediyi uykusundan uyandırıp katleden bir insanın mantıklı hiçbir savunması olamaz. Hayvanlara karşı gercekleştirilen suçların artık ceza kanunları kapsamına alınmasını istiyoruz. Bir haftada unutturulmasın bize bu; biz bu olayı bir haftada unutmayalım. Durum sadece bir kediye eziyet edip acımasızca öldürme meselesinden ibaret de değil. Önce bunu anlamalı ve anlatmalıyız. Bunu yapan kişi sağlıklı düşünebilen hissedebilen biri olamaz. Yardım almazsa, büyük ihtimalle cineyet suçundan hapse girecektir. Devlet acilen bu tarz olayların önlemini almalıdır.687 TL gibi bir para cezasının caydırıcı hiçbir tarafı yoktur. Canavar köpek ilan edilen Pitbull cinsi bir kopeğin kediye hiçbirsey yapmadığını kameralarda gören yetkililer artık ciddi ciddi düşünmeli. Toplatılması gereken o ya da bu cins hayvanlar değil; kendilerine hiçbir zararı olmayan, masum bir hayvana şiddet uygulayabilen insanlar!!! Bir kediyi tekmeleyip, kafasını ezip öldürüp sonra 687 TL ödeyip hayatına kaldığı yerden devam eden, aramızda dolaşanlar! Artık hayvanlara uygulanan şiddetin suç kabul edilmesini ve cezalandırılmasını istiyoruz.
Bu olayı protesto etmek için İzmir’de, İstanbul’da toplananlar oldu. Neyse ki hala duyarlı insanlar var…

 

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız