birgün

8° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 29.01.2020 06:00

Hayvan öldürmekten değil ‘mala zarar vermekten’ ceza

Hayvan öldürmekten değil ‘mala  zarar vermekten’ ceza

Dilara Şimşek

Ankara Batıkent’te bir grup sokak köpeğini zehirle öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 3 kişi, “sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme” ve “çevreyi kasten kirletmek” suçlarından 10’ar yıl hapis ile 15’er bin lira adli para cezasına mahkûm edildi.

Kararı BirGün’e değerlendiren HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, cezanın ‘çevreyi kirletmekten ve mala zarar verme’ suçlarından ceza aldıklarını söyledi.

Sayılgan, şu ifadeleri kullandı:

“Batıkent’te katillere mala zarar verme ve çevreyi kirletmekten ceza açıldı ve bu nedenle ceza aldılar. Çevreye zarar vermeden öldürselerdi ceza almayacaklardı. Çünkü hayvana şiddet kabahatler kanununda olduğu için alacakları ceza kapalı alanda sigara cezasıyla aynı. Güzel bir karar ancak bu rehavet getirmemeli. Gerçekten hayvanların haklarını koruyabilmek için hayvana kötü muamelenin mutlaka en az iki yıl hürriyeti bağlayıcı ceza kapsamına alınması ve faillerin hayvana kötü muamele suçundan da yargılanabilmesi gerekiyor. Emsal karardır fakat; kesinleşmedi, yargıtayın onanması bekleniyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız