birgün

26° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.07.2021 11:15

Hayvanın içtiği suya fatura kesti

Trabzon Belediyesi, köyde ineklerin içtiği suyu bile faturaya bağladı. İsyan eden köylüler “10 inek ayda 9 ton su içiyor. Ürettiğimiz tereyağı suyun fiyatını karşılamıyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Hayvanın içtiği suya fatura kesti

EMEK SERVİSİ

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Karaçam beldesinde hayvancılık yapan kadınlar, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dağdan akan ve köylülerin eve bağlayıp hayvanlara içirdiği suyu da faturaya bağlamasına isyan etti. 10 ineğin ayda 9 ton su içtiğini söyleyen köylüler, bunu karşılayacak imkanlarının olmadığını, su sayacı takmak istemedikleri için her eve bin 750 lira ceza kesildiğini belirtti.

37 CHP Milletvekilinin üç gün süren Ordu, Giresun, Trabzon çalışma programı sona erdi. Gezinin son günü Trabzon’un Çaykara ilçesinin Karaçam Köyü’ne giden CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, yurttaşların sorunlarını dinledi. Trabzon Belediyesi’nin büyükşehir statüsü alması ile Karaçam belde belediyesinin kapatılarak köye dönüştürüldüğünü ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığını ifade eden köylüler, Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi’nin (TİSKİ) köyde hayvanların içtiği suyu bile faturaya bağladığını belirterek isyan etti.

Hayvancılıkla geçiniyorlar

Yüksek rakımdaki Karaçam’da çay ve fındık olmadığını, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu dile getiren köylüler, TİSKİ’nin hayvanların içtiği suyu bile faturalandırarak geçim kaynaklarına büyük darbe vurduğunu ifade etti.

Köyde mutfakta, ev işlerinde kullandıkları suyun faturasını zaten ödediklerini kaydeden köylüler, “Dağdan akıp gelen suyu yıllar önce köylüler borularla evlere bağlamıştı. TİSKİ hiçbir alt yapı çalışması yapmadan gelip bu suya saat takmak istedi. Saat takmak istemeyenlere bin 750 lira ceza kestiler. Biz üç beş hayvan besleyip tereyağı üreterek çoluğumuzu çocuğumuzu okutuyoruz. 10 inek ayda 9 ton su içiyor. Ürettiğimiz tereyağını satsak bunu ödeyemeyiz. Eskisi gibi götürü usulü her eve belli bir miktar su parası kesilsin. Yoksa bu köylerde hayvancılık tamamen biter” diyerek isyanlarını dile getirdiler.

Karaçam’ın belde statüsünden köy statüsüne düşürülüp Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasından sonra hiçbir hizmet alamadıklarını dile getiren köylü bir kadın “Köyde hayvan beslemek için kullanılan su ile Trabzon merkezdeki bir kişiye aynı fiyattan su satıyorlar. Karaçam Solaklı’ya HES yaptılar. HES yapılınca elektriği bedava alacaksınız dediler. Ama şimdi ayda 20 gün elektriğimiz kesiliyor. Bizi elektriksiz, susuz bıraktılar. Dilekçe yazıyoruz. Kimse ilgilenmiyor. Kimse sesimizi duymuyor” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol