birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan BDDK'nin kararına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir" denildi.

EKONOMİ 27.06.2022 14:51
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan BDDK'nin kararına ilişkin açıklama Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hazine Maliye Bakanlığı, BDDK'nin kredi kararlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecek" denildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Son dönemde, BDDK tarafından alınan;

• Yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilere kullandırılacak ticari nakdi kredilere %500 risk ağırlığı getirilmesi,

• Konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde kredi değer oranının farklılaştırılması,

• 15 milyon TL üzerinde Döviz varlığı bulunan ve yabancı para nakdi varlıkların TL karşılığının; aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı %10’u aşan bağımsız denetime tabi reel sektör şirketleri için TL cinsinden yeni nakdi ticari krediye erişimlerinin sınırlandırılması kararları, 9 Haziranda attığımız adımların bir devamıdır.

Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir."

BDDK, bağımsız denetime tabi, 15 milyon TL’den fazla nakit döviz varlığı bulunan firmalara, bunun toplam aktiflerin veya bir yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’unu aşması durumunda ticari TL kredi vermeyi yasaklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun