birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 24.02.2021 15:42

HDP: 48 belediyemize kayyum atandı, 72 belediye eş başkanımız gözaltına alındı

HDP'nin hazırladığı "İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri" raporunda, 19 Ağustos 2019'dan beri 48 HDP belediyesine kayyım atandığı, 72 belediye eş başkanının gözaltına alındığı ve 15 belediye eş başkanının da halen cezaevlerinde tutulduğu belirtildi.

HDP: 48 belediyemize kayyum atandı, 72 belediye eş başkanımız gözaltına alındı

HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüleri Hediye Karaaslan, Salim Kaplan ve HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, partinin genel merkezinde "İrade Gaspı ve Kayyım Gerçekleri" raporunu açıkladı.

Karaaslan, bugüne kadar 3 büyükşehir, 5 il, 33 ilçe olmak üzere 48 belediyelerine kayyum atandığını belirterek şunları söyledi:

“72 belediye eş başkanımız bu süreçte gözaltına alındı. 19 kadın arkadaşımız olmak üzere 37 belediye eş başkanımız çeşitli tarihlerde cezaevlerinde tutsak edildiler. Hala Türkiye’nin değişik cezaevlerinde 15 belediye eş başkanımız tutsaktır. Bunların 7’si kadın belediye eşbaşkanımızdır. Yine iktidar bu dönemde 7 belediye eş başkanımıza ev hapsi verdi. 6 belediye eş başkanımız 10 aydır ev hapsinde. Ne iddianame ne de haklarında bir suçlama var. Ev hapsi bu dönemde bir cezalandırmaya dönüştürüldü. İktidarın bu dönemdeki gerçekleştirdiği irade gaspının en büyük yansıması yerelde karar merci olan belediye meclislerinde gerçekleşti. 807 belediye meclis üyemiz görevini yerine getiremez hale geldi. Kayyımlar yerelin karar organı olan belediye meclisini fiilen kapattılar, halkın yönetime katılma hakkını gasp ettiler.”

İçişleri Bakanlığ'ının “Terörden Arındırılmış Belediyeler ve Hizmetleri” kitapçığına da tepki gösterilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Bakanlığın hazırladığı kitapçığın neresinden tutarsak elimizde kalıyor. Nereden bakarsak bakalım bir çarpıtmaya denk geliyoruz. Tam bir tutarsızlık içeriyor. Bu çarpıtmaları biz 22 madde üzerinde özetledik. Belediye belediye net detaylı cevaplarımızı verdik.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol