birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 24.09.2021 09:43

"HDP, altı muhalif partinin parlamenter sistem çalışması için tutum belgesini işaret etti"

Millet İttifakı’nın da aralarında bulunduğu güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelen altı muhalefet partisinin sistem çalışması için HDP ‘tutum belgesi’ni işaret etti.

"HDP, altı muhalif partinin parlamenter sistem çalışması için tutum belgesini işaret etti"

Güçlendirilmiş parlamenter sistem için bir araya gelen altı muhalefet partisinin, “HDP’yi de kapsayacak şekilde ilerlemek istediği” belirtilmişti. HDP kaynakları ise 27 Eylül’de açıklanacak tutum belgesine göre her türlü birlikteliği tartışabileceklerini belirtti.

Aralarında Millet İttifakı bileşenlerinin de yer aldığı altı muhalefet partisi temsilcisinin güçlendirilmiş parlamenter sisteme ilişkin gerçekleştirdiği toplantılar için “HDP ile de temas halinde olunduğu” belirtilmişti.

Cumhuriyet’te Sefa Uyar’ın haberine göre, HDP’ye, “henüz resmi kurullarda görüşülecek bir davet gitmediği” öğrenilirken, “partinin kapılarının görüşmelere açık olduğu” bilgisi aktarılıyor. Parlamenter sisteme ilişkin ilkelerin de yer alacağı kaydedilen 27 Eylül’de açıklanacak tutum belgesine işaret eden parti kaynakları, “bu ilkelere yaklaşım üzerinden her türlü birlikteliği tartışabileceklerini” belirtiyor.

'HDP, GÖRÜŞMEYE KAPALI DEĞİL'

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karşı güçlendirilmiş parlamenter sistem modelinde birleşen altı muhalefet partisi, gerçekleştirdikleri toplantıda, sistem önerileri üzerindeki görüş ayrılıkları ve birleştikleri konuları masaya yatırdı. Partilerin, süreci, “HDP’nin çalışmasını da kapsayacak şekilde ilerletmek istediği”, bu kapsamda da “HDP ile görüşmelerin yürütüldüğü” belirtilmişti. HDP kaynakları ise “henüz görüşme olmadığını, parti yetkili kurullarına gelmiş bir davetin bulunmadığını” belirtiyor. Ancak, “HDP’nin hiçbir zaman toplumun lehine olabilecek bir görüşmeyi, toplantıyı reddetmediğini” vurgulayan kaynaklar, bu nedenle görüşmeye kapalı olmadıklarını, “yetkili kurullarda, gelen daveti büyük bir keyifle değerlendirmeye alacaklarını” kaydediyor. 27 Eylül’de açıklanacak tutum belgesinin ardından görüşmelerin gündeme alınacağına işaret eden kaynaklar, “belgede ortaya konacak ilkelere yaklaşım üzerinden her türlü birlikteliğin tartışabileceğine” vurgu yapıyor. Bu nedenle, “görüşmelere yol aldıracak nitelikte olan tutum belgesinin açıklanmasını beklemenin yararlı olacağı” görüşü belirtiliyor.

'CUMHURİYETİN DEMOKRATİKLEŞTİRİLMESİ' VURGUSU

“HDP’nin diğer parti ve ittifaklarla ilişkisini tarif edeceği” de belirtilen tutum belgesine ilişkin değerlendirme yapan kaynaklar ise “güçlendirilmiş demokrasi programıyla parlamenter sisteme dönüşün, mevcut rejimle karşılaştırıldığında doğru, yerinde ve desteklenen bir tercih olduğu ancak tek başına yetmeyeceği” görüşünde.

“Anayasadan Meclis’teki yönetim tarzına, kuvvetler ayrılığından yargı bağımsızlığına kadar birçok konunun yeniden tanımlanması gerektiğine” işaret edilirken “Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi” vurgusu ise öne çıkıyor.

Belgede, “güçlü yerinden yönetim ve parlamento ile adalet duygusuyla bezenmiş demokrasinin” tarif edilmeye çalışıldığını ve başlangıç olarak nelerin yapılması gerektiğine ilişkin önerilerin yer aldığını aktaran kaynaklar, “Cumhuriyetin demokratikleştirilmesi koşulunun da parlamenter sistemin yanına koyduklarına” vurgu yapıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol