birgün

6° SİSLİ

GÜNCEL 08.09.2015 10:05

HDP binalarına 128 saldırı yapıldı

Yüksekdağ, bu sabah yaptığı basın toplantısında, "Dün parti binalarımıza 128 planlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların her biri polis nezaretinde yapıldı" dedi.

HDP binalarına 128 saldırı yapıldı

PKK'nın Dağlıca'da düzenlediği ve 16 askerin hayatını kaybettiği saldırıyı gerekçe gösteren gruplar, çeşitli il ve ilçelerdeki HDP binalarına saldırdı.

Çorlu'da toplanan yaklaşık 6,000 kişi de Dağlıca'daki saldırıyı protesto ederken; HDP parti binasındaki tabelayı indiren bir grup, HDP Tekirdağ İl Eş Başkanı Şehnaz Kaya'yı linç etmek istedi. Gruptan bazıları da HDP parti binasına taşla saldırdı.

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde de bir grup, HDP İlçe binasının tabelasını indirip, içerideki eşyaları sokağa atıp yakarken; Niğde'de HDP il binasına saldıran grup da parti tabelasını indirip ateşe verdi.

BEYPAZARI'NDA TARIM İŞÇİLERİNE SALDIRILDI

Ankara Beypazarı'da Kürtlerin yoğun olarak oturduğu Zafer Mahallesi'nde silahlar patladı. Protesto adı altında mahalleye giren bir grubun mahallede yaşayan ve çoğunluğu tarım işçisi olduğu belirtilen halka sataşmasıyla başlayan olaylar büyüdü. Çevre ilçelerden polis ekipleri ilçeye gönderilirken çok sayıda kişi de yaralandı. Kaymakamlık önünde de şu an silah sesleri duyuldu.

CHP Beypazarı İlçe yöneticileri, daha önce de bu mahalleye yönelik provokatif eylemler düzenlediğini, yetkilileri bu konuda uyarmalarına rağmen önlem alınmamasının yaşanan çatışmaya kaynaklık ettiğini ifade ettiler.

EDİRNE'DE GECE YARISI SALDIRDILAR

Edirne’de de HDP binasına saldırı düzenlendi. Gece yarısından sonra Mithatpaşa Mahallesi Rasathane sokak üzerindeki parti binasının kapısını kırarak içeri girdiği tespit edilen kimliği belirsiz kişiler, 2’nci kattaki cama Türk bayrağı asıp içerideki eşyalara zarar verdi. Yapılan incelemede çelik kapının kırıldığı ve içerideki eşyalara zarar verildiği tespit edildi.

HDP Edirne İl yönetim Kurulu üyesi Kerim Tüfekçi, AKP’li yöneticilerin partilerini hedef gösterdiğini iddia ederek şöyle dedi:

"Ne olursa olsun biz insanların ölmemesi için alanlara çıktık. Kardeş kardeşi öldürmesin. bugün bizim de içimiz yanıyor. Olmaz derecede partimize yönelik baskı var ve hedef gösteriyorlar. Bunun sonucu olarak saldırıya uğruyoruz. Barış ve kardeşlik için mücadele ediyoruz. İnsanlarımız, çocuklarımız ölmesin. Polis de, asker de, gerilla da bizim çocuklarımızdır. Bunların ölümüne dur demek lazımdır. Biz Edirne’de 8 bin 100 oy aldık, bunun için halkı sindirmeye çalışıyorlar."

ESKİŞEHİR'DE İL BİNASININ KAPISINI KIRDILAR

Eskişehir’de Sabah saatlerinde HDP il binasının bulunduğu iş merkezi önünde toplanan grubun 7’nci kattaki HDP binanın kapısını kırıp içerisindeki eşyayı dağıttıkları belirtildi.

HDP İl Başkanı Ahmet Uluçelebi, dairenin çelik kapısının kırılıp içeriye girildiğini söyledi. Uluçelebi, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Sabah saat 08.30- 09.00 arasında bize yönelik bir saldırı oldu. Gündüz gözü, HDP parti binası Sakarya Caddesi’nde, merkezi bir yerde, 7. kattayız. Burada aileler var, sendikalar var, partiler var. Balyozlarla kapılar kırılıyor. İçerisi tarumar ediliyor. 3 yıl önce bu şehirde Ali İsmail Korkmaz adında bir genç yürüdü diye kafasına sopalarla vurularak öldürüldü. AKP’yi protesto etmek suçken, HDP’yi darmaduman etmek çok kolay ve sıradan bir olay halinde. Biz tüm halkımıza şunu söylüyoruz; demokrasi, adalet ve özgürlük için mücadeleden geri adım atmayacağız. Bu ülkeye kardeşliği ve barışı HDP ile getireceğiz. Bu tahammülsüzlüğü kınıyoruz. Emniyet görevini yapmamıştır. Emniyet güçlerini kınıyoruz, emniyet müdürünü kınıyoruz. Herkesi görevini yapmaya çağırıyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız