birgün

-1° HAFİF KAR YAĞIŞLI

HDP'den asgari ücret açıklaması: En az 10 bin liraya yükseltilmeli

HDP'li Garo Paylan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun derhal toplanarak asgari ücreti günün koşullarına göre yeniden belirlemesi gerektiğini belirtti. Paylan, "Asgari ücret bu şartlarda en azından 10 bin liraya yükseltilmelidir" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 08.06.2022 10:58
HDP'den asgari ücret açıklaması: En az 10 bin liraya yükseltilmeli
Abone Ol google-news

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, asgari ücretin günün koşullarına göre yeniden belirlenerek 10 bin liraya yükseltilmesini istedi.

Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, enflasyon canavarının hortladığını belirterek, "TÜİK'e göre enflasyon yüzde 73 ama sokağa çıktığınızda enflasyon bunun en az 2 katı" dedi.

Bu enflasyon üzerinden işçiye, memura, emekliye zam verileceğine dikkati çeken Paylan, "Enflasyonu düşük göstermek, bir alım gücü hırsızlığıdır. Siz, enflasyonu düşük gösteriyorsunuz, yurttaşlarımızın alım gücünü çalıyorsunuz ve bunu TÜİK eliyle yapıyorsunuz. TÜİK'in yöneticilerine sesleniyorum, suç işliyorsunuz ve bunun hesabını vereceksiniz" ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun derhal toplanarak asgari ücreti günün koşullarına göre yeniden belirlemesi gerektiğini kaydeden Paylan, "Asgari ücret bu şartlarda en azından 10 bin liraya yükseltilmelidir" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol