Google Play Store
App Store

Kapatma davası kapsamında 11 Nisan’da sözlü savunma yapacak olan HDP, sözlü savunmanın seçimden sonra yapılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Başvuruda milletvekillerinin seçilme hakkına vurgu yapılarak "Böylesi ağır tablo, sadece parti için değil, aynı zamanda milyonlarca yurttaşın iradesinin parlamentoya yansımaması gibi, demokrasi için ağır sonuçlara da yol açacaktır" denildi.

HDP'den AYM'ye 'sözlü savunma' başvurusu: Seçim sonrasına bırakılsın
Fotoğraf: DepoPhotos

HDP, parti hakkında açılan kapatma davasında yapacağı sözlü savunmanın 14 Mayıs seçimlerinden sonraki bir tarihe bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

HDP avukatları aracılığıyla yapılan başvuruda, sözlü savunma için belirlenen 11 Nisan gününün seçim çalışmaları açısından en kritik tarihlerden biri olduğu vurgulanarak, “Listeler kesinleştikten sonra muhtemel bir kapatma kararı verilmesi halinde parti bir bütün olarak seçimlere girmekten menedilmiş, bir bütün olarak milletvekili adaylarının seçilme hakkı ellerinden alınmış olacaktır" denildi.

“MİLLETVEKİLLERİNİN SEÇİLME HAKKI ELİNDEN ALINMIŞ OLACAKTIR”

HDP, parti hakkında açılan kapatma davası kapsamında 14 Mart’ta yapağı sözlü savunmanın, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle üç ay ertelenmesi için AYM’ye başvurmuştu. AYM, HDP’nin talebi üzerine sözlü savunma için 11 Nisan 2023 tarihini belirlemişti.

HDP, avukatları aracılığıyla AYM’ye bugün yaptığı başvuruda, sözlü savunmanın 14 Mayıs seçimlerinden sonraki bir tarihe bırakılmasını talep etti. HDP’nin başvurusunda şunlar kaydedildi:

“YSK’nın açıkladığı seçim takvimi uyarınca, aday listelerinin YSK’ya sunulması 9 Nisan 2023’e, listelerin kesinleşmesi de 19 Nisan 2023 tarihine denk gelmektedir. Dolayısıyla listelerin sunulması ve kesinleşmesinden sonra kapatma riski ve tehdidi, müvekkil parti için telafisi güç ve mümkün olmayan sonuçlar yaratacaktır. Nitekim listeler kesinleştikten sonra muhtemel bir kapatma kararı verilmesi halinde parti bir bütün olarak seçimlere girmekten menedilmiş, bir bütün olarak milletvekili adaylarının seçilme hakkı ellerinden alınmış olacaktır. Böylesi ağır tablo, sadece parti için değil, aynı zamanda milyonlarca yurttaşın iradesinin parlamentoya yansımaması gibi, demokrasi için ağır sonuçlara da yol açacaktır. Müvekkil partiyi ‘kırk katır mı, kırk satır mı’ şeklinde formüle edilebilecek ikilemde tercih yapmaya zorlamak, hukuki güvenlik ve serbest ve yarışmacı seçim ilkelerini de ortadan kaldıracaktır. Müvekkil parti aleyhine açılan kapatma davasında parti temsilcileri (eş genel başkanları) tarafından 11 Nisan 2023’te yapılması kararlaştırılan sözlü savunmanın tarihinin 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerden sonraki bir tarihe ertelenmesini ve talebimizin temel gerekçesi olan seçim tarihi de gözetilerek mümkün olan en kısa zamanda karara bağlanarak tarafımıza tebliğine karar verilmesini talep ederiz.”

(ANKA)