birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 11.09.2019 17:20

HDP'den meclise çağrı: Bütün annelerin acısını dindirecek ortak bir komisyon kuralım

HDP'li Mithat Sancar Diyarbakır’da HDP il binasında oturan anneler için meclise çağrıda bulundu

HDP'den meclise çağrı:  Bütün annelerin acısını dindirecek ortak bir komisyon kuralım

HDP’li Meclis Başkan Vekili Mithat Sancar, Diyarbakır’da HDP il binasında oturan anneler için bir kez daha Meclise çağrıda bulundu. Sancar, “Gelin bütün annelerin acısını dindirecek bir çalışmayı ortak bir komisyonla birlikte yapalım barış için çözüm için adına ne derseniz deyin acıyı dindirmek için ne gerekiyorsa yapalım” diye konuştu.

Kayyum darbesi başta olmak üzere demokratik anayasa, yargı reformu ve demokrasi ittifakları konusunda ziyaretlerde bulunan HDP Meclis Başkan Vekili ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, İHD’deki buluşmada gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demokratik bir anayasanın acil ihtiyaç olduğunu anlatan Sancar, “16 Nisan referandumu ile kabul edilen değişiklikler 12 Eylül Anayasası’ndan kurtulalım derken daha da geriye götürdü ülkeyi. Tek adam rejimi oluşturuldu, hak ve özgürlük güvenceleri iyice zayıflatıldı, sistemin denge-fren mekanizmaları tamamen bozuldu” ifadelerini kullandı.

31 Mart ve 23 Haziran’daki seçim stratejilerini de hatırlatan Sancar “Başarının faturasını şimdi sadece belediye başkanlarımıza değil halka kesmeye çalışıyorlar. Biz iktidarı gerilettik doğrudur bunu tek başımıza yapmadık. Demokrasi güçleri ile yaptık. Bu siyasi stratejiye demokrasi güçleri çok büyük oranda, çok yüksek düzeyde destek verdiler” dedi.

KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK

İktidarı geriletmek yetmediğini anlatan Sancar şunları söyledi: “İktidarı değiştirmek gerekiyor. Halk iradesiyle ile değiştireceğiz. Demokrasi ittifakı artık yeni demokratik bir iktidarın altyapısını geliştirmek zorundadır. Bütün demokrasi güçleri yeni demokratik bir yönetime şimdiden hazırlanmalıdır. İktidarı geriletmek yetmiyor, halk iradesi ile değiştirmek gerekiyor. Bunun da çok uzun zaman almayacağını mevcut şartlar bize gösteriyor. Halka rağmen, hukuka rağmen hiçbir iktidar uzun süre ayakta kalamaz. Seçim, sandık ne zaman gelir bunları ayrıca speküle etmenin gereği yoktur. İhtiyaç olan şey bütün demokrasi güçlerinin bir araya gelerek temel ilkelerde, adalet, özgürlük, demokrasi ve eşitlik ilkelerinde buluşmaları ve yeni demokratik bir iktidarın hazırlıklarını bugünden itibaren yapmalarıdır. Bu konuda kaybedecek zamanımız yoktur. Kaybedeceğimiz her zaman bu topluma tamiri daha da zorlaşan tahribat yaşatır.”

ANNELER İÇİN MECLİSE ÇAĞRI

Diyarbakır’da parti il binaları önünde oturma eylemi yapan annelere ilişkin ise Sancar, “Evladı dağda olan annelerin, evlatları kayıp olan Cumartesi Annelerinin, bu savaşta büyük acılar yaşamış Barış Annelerinin, hepsinin acısını ortaklaştırmak zorundayız” dedi. Annelerin bu güne kadar hiçbir yerde çözüm bulamadıklarını da anlatan Sancar, “Barışın gerçek adresi bellidir. Hangi sözleri kullanırlarsa kullansınlar medya nasıl yansıtırsa yansıtsın barış umudunun nerede olduğunu hissederek oraya gelmişlerdir. Biz de söz veriyoruz. Barış politikalarından, barışı aramaktan ve savunmaktan, barış için elimizden geleni yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Evlat acısının ve hasretinin temel sebebi savaş politikaları olduğuna vurgu yapan Sancar, “Mecliste bulunan tüm siyasi partilere çağrı yapıyoruz. Gelin bütün annelerin acısını dindirecek bir çalışmayı ortak bir komisyonla birlikte yapalım barış için çözüm için adına ne derseniz deyin acıyı dindirmek için ne gerekiyorsa yapalım. Bu konuda başta İHD olmak üzere; insan hakları örgütlerinin ve emek meslek örgütlerinin zaten ezelden beri yürüttükleri çalışmaları var şimdi bunları birleştirelim” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız