HDP’den Muş açıklaması: “AKP, rant ve talanı sürdürmek istiyor”

10.09.2019 16:37 SİYASET
HDP, Muş İl Genel Meclisi üyesi 7 HDP’linin İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılması ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iktidarın belediye meclislerinde HDP çoğunluğunu yok ederek rant ve talanı sürdürmek istediği vurgulandı

Mardin, Van ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine kayyum atamasının ardından bir görevden uzaklaştırma kararı da Muş’tan geldi. 31 Mart seçiminde Muş İl Genel Meclisi’ne seçilen 7 HDP’li üye İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP), "Seçim döneminde HDP'nin başarısızlığı için her türl,ü devlet imkanını seferber eden AKP-MHP iktidarı, seçimlerden sonra da HDP'ye oy vermiş halk iradesini her türlü yöntemi mübah görerek yok saymaya, asgari hukuk ve demokrasi ilkelerine saldırmaya devam etmektedir" dedi.

“HDP çoğunluğunu yok ederen rant ve talan anlayışına devam etmek istiyorlar”

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzasıyla yapılan açıklamada şu cümlelere yer verildi:

"Halkımızın/partimizin en küçük demokratik kazanımına dahi tahammül edemeyen iktidar son olarak il genel meclis üyelerimizi görevden uzaklaştırmaya gidecek kadar pervasızlaşmış, İçişleri Bakanlığının talimatıyla 9 Eylül günü, Muş İl Genel Meclisi üyesi 7 arkadaşımızı görevlerinden uzaklaştırmıştır.

31 Mart 2019 seçimlerinde, Muş İl Genel Meclis Üyeliği seçim türü sonuçlarına göre; HDP yüzde 44.4, AKP yüzde 35.9, MHP yüzde 6, CHP yüzde 5,8 oranında oy almıştır. Bu sonuçlara göre toplam 48 üyelikten oluşan Muş İl Genel Meclis üyeliklerinin partilere dağılımı; HDP 26 üyelik, AKP 19 üyelik, MHP 2 üyelik ve CHP 1 üyelik şeklindedir. Bu sandalye dağılımına göre Muş İl Genel Meclisi çoğunluğu HDP’li üyelerdedir.

Muş İl Genel Meclis Üyeliğine dair bu sonuçlara bakıldığında, bu saldırının temel hedefi açıkça ortaya çıkmaktadır: HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talan anlayışını devam ettirmek, seçmen iradesini gasp etmek ve yerel karar alma organlarından birisi olan meclisleri tamamen iktidarın güdümüne sokmak.

“Halklarımızın iradesine karşı geliştirilen faşizan hamleleri birlikte boşa çıkaracağız”

Parti olarak, demokratik talepleri olan toplumsal dinamiklerin iradesini kararlı bir biçimde temsil etmeye devam edeceğimizin, demokrasi mücadelesinde bir adım dahi geri atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Halklarımızın demokratik iradesine karşı geliştirilen faşizan tüm hamleleri halkımızla birlikte boşa çıkaracağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

AKP-MHP iktidarı, partimizin ve halkımızın en küçük kazanımını, en küçük örgütlülüğünü dahi imha etmek için gece gündüz kirli planlar yapmaktadır. Halkımızla birlikte, bu kirli hesaplara, planlara teslim olmayacağımızı, mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi, örgütlülüğümüzü daha da güçlendireceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz"