birgün

3° KARIŞIK DUŞ

HDP en düşük emekli maaşı için önerisini açıkladı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, partisinin en düşük emekli maaşının 6 bin liraya yükseltilmesini önerdiğini bildirdi. Paylan, emekli ikramiyesinin bu bayramda 5 bin lira olması için Meclis Başkanlığı'na yasa teklifi sunduklarını ifade etti.

GÜNCEL 29.06.2022 13:40
HDP en düşük emekli maaşı için önerisini açıkladı
Abone Ol google-news

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "HDP'nin önerisi en düşük emekli maaşının açlık sınırının altına düşmemesidir, 6 bin liraya yükseltilmesini öneriyoruz" dedi.

Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamını yüzde 73 olarak açıkladığını, sokakta yaşanan enflasyonun ise açıklanan rakamın iki katı olduğunu belirtti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamu emekçilerine yüzde 40 zam yapacağız" ifadesini anımsatan Paylan, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı yılbaşında da kamu emekçilerine zam yapmıştı, işçilere asgari ücrete zam yapmıştı ama bu zamlar daha işçinin cebine girmeden geri alınmıştı. Hatta Cumhurbaşkanı'nın kaşıkla verdikleri, kepçeyle geri alınmıştı. Şimdi yeniden benzer bir durumla karşı karşıyayız. Enflasyonu durdurmadan vereceğiniz zam ne olursa olsun daha emeklinin cebine girmeden gidecektir."

Milyonlarca emeklinin Erdoğan ve Meclis'ten gelecek haberi beklediğini dile getiren Paylan, "Bugün Meclise bir torba yasa sunuldu. Torba yasada en düşük emekli maaşı 3 bin lira olarak öngörüldü. 2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı yalnızca yüzde 20 artışla 3 bin liraya yükseltilecekmiş. HDP'nin önerisi en düşük emekli maaşının asla ve asla açlık sınırının altına düşmemesidir. Bu şartlarda en düşük emekli maaşının en azından 6 bin liraya yükseltilmesini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Paylan, emekli ikramiyesinin bu bayramda 5 bin lira olması için Meclis Başkanlığı'na yasa teklifi sunduklarını aktardı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol