birgün

20° PARÇALI BULUTLU

HDP Eş Genel Başkanı Temelli hakkında soruşturma

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında bir etkinlikte yaptığı konuşmayla ilgili iki ayrı suçlama ile soruşturma başlattı.  Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında HDP İl Örgütü’nün 19 Aralık 2018’de düzenlediği “Halk Buluşması”nda yaptığı konuşma nedeniyle iki ayrı suçlama yöneltti.  Başsavcılık, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında […]

SİYASET 19.02.2019 13:04
HDP Eş Genel Başkanı Temelli hakkında soruşturma
Abone Ol google-news

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında bir etkinlikte yaptığı konuşmayla ilgili iki ayrı suçlama ile soruşturma başlattı. 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında HDP İl Örgütü’nün 19 Aralık 2018’de düzenlediği “Halk Buluşması”nda yaptığı konuşma nedeniyle iki ayrı suçlama yöneltti. 

Başsavcılık, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından soruşturma başlattı.

Temelli’nin dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Temelli Van’da yaptığı konuşmada yargının verdiği kararları eleştirmiş, ülkedeki yargıçlarının bir bölümünün cübbelerini Cumhurbaşkanı’nın önünde iliklemeye kalktığını söylemişti. 

Temelli’nin soruşturmaya konu olan konuşması şöyle: “O cübbelerin iliksiz olduğunu bile unutmuşlar. Bundan daha kötüsünü de gördük. Hatta yakalarına AKP rozeti takanları da, AKP’nin ilçe teşkilatları gibi hüküm verenleri de gördük. Buradan tüm yargıçlara sesleniyorum hukuka, yasalara sahip çıkın. Cesur olun, iktidarın değil, halkın hizmetinde olun. Adalet konusunda atacağınız ufak bir adım bile ülkemizi bu çıkmazdan çıkaracaktır. Bu yüzden gelin bu adaletsizliğe son verin, kararlarınızda bağımsız ve tarafsız yargının gereklerini yerine getirin. Eğer bunu yapmazsanız, bu ülkeye kötülüktür. Tüm kamu görevlilerine sesleniyorum; sizler Sarayın elemanı değilsiniz, AKP teşkilatının üyesi değilsiniz. Sizler bu halka hizmet için kamu görevlisisiniz. Bu halk sokağa çıkar, başkanını da, partisini de alkışlar. Siz bunu engelleyemezsiniz. Biz bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. O zaman da bu suça ortak olan herkesten hesabını soracağız. Faşizmin sonu yakındır.” 

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol