birgün

16° PARÇALI BULUTLU

HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu: Halk nezdinde vekillik düşmez

HDP'den, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün vekilliğinin düşürülmesine ilişkin bir açıklama yapıldı

GÜNCEL 06.02.2018 18:28
HDP Grup Başkanvekili Kerestecioğlu: Halk nezdinde vekillik düşmez
Abone Ol google-news

HDP Basın Bürosu tarafından, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü'nün milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Encü'nün milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkerenin okunmasının ardından şunları söyledi:

"7. milletvekilimizin vekilliği düşürüldü. Demokratik Meclis’e, bu dönemin Meclis’ine hayırlı olsun. Şırnak Milletvekilimiz Sayın Ferhat Encü’ye verilen ceza sokağa çıkma yasakları döneminde meydana gelen hukuksuzlukları sosyal medya üzerinden kamuoyuyla paylaşması ve bir milletvekili olarak yasak sırasında sokağa çıkması nedeniyledir. Yani halkla buluştuğu için, kendi seçim bölgesinde seçmenleriyle bir arada olduğu için…"

"Halkla buluşmak bir milletvekilinin asli görevidir. Ferhat Encü’ye, 5 yılın altında verilen cezayı beğenmeyen iktidar usulde yer almayan bir yöntemle savcıya dosyayı temyiz ettirmiştir. Bununla yetinilmemiş kararı kesinleştirip infaza göndermekten de geri kalınmamıştır. Roboski’de öldürülen gencecik çocukların katillerini bulmayanlar, Roboski milletvekilinin vekilliğini düşürerek yakınlarını kaybeden insanların vicdanlarında çok derin bir yara daha açmışlardır. Vicdanlarımız yaralandı evet ama halk nezdinde vekillerimizin vekilliği düşmez. Bu da böyle bilinmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol