birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

GÜNCEL 18.07.2020 17:54

HDP Kadın Meclisi’nden Tuma Çelik açıklaması

Bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle HDP'den istifa etmesinin ardından Kadın Meclis'leri de sürece dair bir açıklamada bulundu.

HDP Kadın Meclisi’nden Tuma Çelik açıklaması

HDP Kadın Meclisi, hakkında cinsel saldırı suçlaması bulunan Tuma Çelik’e ilişkin yürütülen soruşturmaya dair açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, hakkında yürütülen cinsel saldırı suçlaması nedeniyle istifa ettiğini açıklamış, bu kararı partisinin zarar görmemesi için aldığını belirtmişti.

Soruşturmanın bir kadının Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasını belirtmesinin ardından başlatıldığı ortaya çıktı. Kadın Meclisi'nden yapılan açıklamada “Kadın Meclisimiz, süreçten pandemi başlamadan önce haberdar olmuştur. İddialarda bahsi geçen kadınla “kadının beyanı esastır” ilkemizle yaptığımız görüşmelerimizde ısrarla sormamıza rağmen taciz veya tecavüze ilişkin herhangi bir beyanı olmamıştır. Haziran ayı sonunda Meclise gelen fezlekede ise taciz ve tecavüz iddiaları yer almıştır. Bu nedenle derhal disiplin süreci başlatılmıştır." denildi.

Konuya ilişkin HDP Kadın Meclisi’nden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, kadının beyanı üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

“Kadın Meclisimiz, süreçten pandemi başlamadan önce haberdar olmuştur. İddialarda bahsi geçen kadınla “kadının beyanı esastır” ilkemizle yaptığımız görüşmelerimizde ısrarla sormamıza rağmen taciz veya tecavüze ilişkin herhangi bir beyanı olmamıştır. Haziran ayı sonunda Meclise gelen fezlekede ise taciz ve tecavüz iddiaları yer almıştır. Bu nedenle derhal disiplin süreci başlatılmıştır.

Kadın mücadelesi her dönem erkek egemenliği tarafından zayıflatılmaya, yıldırılmaya, baskı altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak; bu yıldırma ve yalnızlaştırma politikası hiçbir dönem işe yaramadı, yaramayacak. Geçmişten bu yana sürekli ifade ettiğimiz gibi kadın mücadelesi her zaman ve her yerdedir. Bu mücadele dışarıda olduğu kadar kendi içimizdedir de!

Kadın Meclisi olarak; her zaman söyledik ve söylüyoruz. Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz, tecavüz nereden ve kimden gelirse gelsin tavrımız nettir. Bu konuda başta kadınlar olmak üzere kimsenin şüphesi olmasın.

Kadın özgürleşmesine yıllarını, emeğini vermiş, bedel ödemiş kadın örgütlülüğümüze ve mücadele birikimimize, hiçbir erkeğin ve kesimin zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz.

Biz Kadınlar, gerek içimizde gerek dışımızdaki erkek egemenliğine, örgütlü mücadelemiz ve dayanışmamızla cevap olacağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız