Selahattin Demirtaş'ın HDP yönetimini sert sözlerle eleştirdiği yazısının ardından HDP'de değişim tartışmaları hızlandı. HDP yöneticileri, Demirtaş’ın yazısının kendileri için sürpriz olduğunu söylerken yeni dönemin hızlıca planlanmaya başlandığı aktarıldı. Bu kapsamda, Meclis’te Yeşil Sol Parti grubu kurulacak. Yeşil Sol Parti’de isim değişikliğini de tartışan HDP yönetiminin yeni bir isimle yola devam etmeyi de gündeme aldığı öğrenildi.

HDP kadrolarında ciddi değişim bekleniyor: MYK istifaya hazır, Yeşil Sol Parti'de isim değişikliği gündemde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri, HDP’nin 7 yıldır cezaevinde bulunan önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın Artı Gerçek’te yayımlanan yazısındaki ifadelerinin kendileri için sürpriz olduğunu ifade etti.

Seçim başarısızlığının ve bu konudaki sorumluluklarının farkında olduklarını belirten HDP yöneticileri, yeni bir başlangıç için kısa süre içinde kongre yapılmasından bileşen politikalarının gözden geçirilmesine kadar pek çok adımın tartışıldığını aktardı.

"BAŞARISIZLIĞIN FARKINDAYIZ, GEREKENİ YAPACAĞIZ"

Gazete Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre, Demirtaş’ın vurguladığı seçim başarısızlığını kendilerinin de kabul ettiğini, bu başarısızlığı getiren eksikliklerin HDP yönetimi tarafından ilk günden itibaren ele alındığını kaydeden HDP yöneticileri, seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başta özeleştiri olmak üzere tüm süreçlerin işletildiğini kaydetti.

MYK ÜYELERİ İSTİFAYA HAZIR OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Seçimden sonra yapılan toplantılarda, görüşmelerde MYK üyelerinin bir kısmının istifaya hazır olduklarını söylediğini de kaydeden HDP yöneticileri, 'ortada bir başarısızlık varken sorumluluktan kaçmak doğru olmaz' görüşünün ağır bastığını ve özeleştiri süreci ile birlikte yeni dönemin hızlıca planlanmaya başlandığını aktardı.

HDP, DTK, HDK, DBP, Yeşil Sol eş başkan ve sözcülerinden oluşan kurulun dün gerçekleşen toplantısında seçim sonuçları ele alınmış, partide değişimin gerekliliğine vurgu yapılmış ve bunun için gerekli adımların atılması yönünde fikir birliği sağlanmıştı.

YOLA YEŞİL SOL’LA DEVAM, İSİM DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİR

Edinilen bilgilere göre kapatma davasının sonucunun ne olacağına bakılmaksızın ve davanın bitmesini beklemeden Meclis’te Yeşil Sol Parti grubu kurulacak. Eş genel başkanların da aralarında bulunduğu birkaç isim sembolik olarak HDP’de kalacak ancak diğer tüm milletvekili ve yöneticiler Yeşil Sol Parti’de siyaset yürütecek.

Yeşil Sol Parti’de isim değişikliğini de tartışan HDP yönetiminin, seçmenin daha kolay sahipleneceği, Kürt siyasetinin geçmiş partilerinin isimlerini hatırlatan bir isimle yola devam etmeyi de gündeme aldığı da ifade ediliyor.

1 EKİM’DEN ÖNCE KONGRE, KADROLARDA KÖKLÜ DEĞİŞİM

Yeşil Sol Parti kongre sürecini de erkene çekerek yaz aylarında kongreye gitmeyi de planlıyor. Kongreye gidilmeden önce partinin il örgütleriyle derinlemesine görüşmeler, illerde konferanslar, toplantılar yapılacak ve yapısal sorunlara birlikte çözüm aranacak. Tüm bu süreçler sonucunda alınan öneriler doğrultusunda yeniden yapılanmaya gidilecek. Bu yeniden yapılanma hem politik düzeyde olacak hem de yapısal değişiklikler içerecek. HDP’nin bileşen yapısı dahil tüm süreçlerin gözden geçirileceği bu dönemin sonunda Yeşil Sol Parti’nin kongresi gerçekleşecek. 1 Ekim’den önce gerçekleşmesi beklenen kongrede HDP’nin eş genel başkanları dahil tüm yönetim kadrolarında ciddi değişim olması bekleniyor.