birgün

11° AÇIK

HDP'li Baydemir'den Erdoğan'a: Demirtaş'tan özür dile

HDP Sözcüsü Baydemir, Diyarbakır'da düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Demirtaştan ve toplumdan özür dilemesi gerektiğini belirtti. HDP'li vekillerin sürdürdüğü 'Adalet ve Vicdan' nöbetine CHP'den de destek geldi.

GÜNCEL 28.07.2017 14:47
HDP'li Baydemir'den Erdoğan'a: Demirtaş'tan özür dile
Abone Ol google-news

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır'da başlatıkları nöbet sırasında Ekin Ceren Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve toplumdan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Baydemir, açıklamasında milletvekillikleri düşürülen Sarıyıldız ve Hezer'in durumunu "Eğer Hezer ve Sarıyıldız'ın vekillikleri devamsızlıktan düşüyorsa buyurun, açın çeteleyi. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ne kadar Meclis'e devam ettiği etmediği açıkça ortaya çıkar." sözleriyle eleştirdi.

Sürdürülen 'Adalet ve Vicdan' nöbetine CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın da katılım göstererek "Sokaklar sizindir. Sokaklarda hak hukuk vicdan arayışını devam ettirin. HDP'nin başlattığı bu eylemi canı gönülden destekliyoruz." şeklinde konuştu.


"FAŞİZMİN EN KÖTÜ KORKU FİLMİ ÇEKİLİYOR"

HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ile Faysal Sarıyıldız'ın vekilliklerinin düşmesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünde yapılan değişikliği değerlendiren Baydemir, "Meclis'te bir içtüzük değişikliği yapıldı. Bu değişikliğin tek bir anlamı var, faşizmin en kötü korku filmi çekiliyor. Bu çekilen filmin baş kahramanı, kendi gölgesinden korkuyor. İşte, faşizm korku filmini bir kabusa dönüştürmesin diye, bugün Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni burada tutuyoruz" dedi.

Devamsızlık gerekçesiyle Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliklerinin düşürüldüğünü kaydeden Osman Baydemir, "Yalan söylüyorsunuz. Eğer Hezer ve Sarıyıldız'ın vekillikleri devamsızlıktan düşüyorsa buyurun, açın çeteleyi. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ne kadar Meclis'e devam ettiği etmediği açıkça ortaya çıkar. Gerçekle yüzleşmiş olacaksınız. İçtüzük değişikliğiyle parlamentoda konuşmanın dahi yasaklandığı bir rejim inşa ediliyor. Kürt halkı, Ermeni, Süryani, Ezidi, Alevi demek, Dersim'de, Çorum'da, Sivas'ta katliam oldu demek, suç sayılacak ve para cezasına çevrilecek. And olsun ki; susmayacağız. Kürtlere, Kürt diyeceğiz. Kürdistan'a da Kürdistan diyeceğiz. Bir yerde soykırım yapılmışsa ona soykırım diyeceğiz. Yani faşizme boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu.

hdp-li-baydemir-den-erdogan-a-demirtas-tan-ozur-dile-327335-1.

CHP'DEN DESTEK ZİYARETİ

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve beraberindeki partililer de HDP'nin sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne destek amacıyla Ekin Ceren Parkı'na geldi. HDP'liler tarafından yapılan karşımanın ardından konuşan CHP İl Başkanı Sayın, Başbakan'ın Adalet Yürüyüşü devam ederken "yollarda adalet aranmaz" dediğini hatırlattı ve şöyle devam etti: "Sokaklar sizindir. Sokaklarda hak hukuk vicdan arayışını devam ettirin. Nasıl 15 Temmuz'da demokrasi sokaklarda arandıysa biz de sokaklarda arayacağız. HDP'nin başlattığı bu eylemi canı gönülden destekliyoruz. Gönül isterdi ki bu nöbeti birlikte devam ettirelim ama izin verilmiyor. Tüm Türkiye halkı emin olsun Türkiye'ye çok güçlü bir demokrasi gelecek" ifadelerini kullandı.

Baydemir ise CHP'li Sayın'ın konuşmasının ardından şöyle devam etti: "Boyun eğmek insanlığından vazgeçmektir. 'Vicdan ve Adalet' nöbetinden tüm vicdanlara çağrıda bulunuyoruz. Birlikte durduralım faşizmi. Tecrit altındayız, kurumların ziyaretlerine dahi izin verilmiyor. Biz yalnız olmadığımızı biliyoruz. Bugün CHP il başkanı aramızdalar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol